Grecja: Polska para prezydencka przybyła do Aten

Prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda w niedzielę wieczorem przybyli do Grecji z oficjalną wizytą.

W trakcie wizyty prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem, premierem Aleksisem Ciprasem oraz przewodniczącym parlamentu Nikolaosem Wucisem.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego głównymi tematami rozmów prezydenta w Grecji będą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, przyszłość UE oraz relacje dwustronne, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej. W tym kontekście Szczerski podkreślił, że w ostatnich czterech latach dwustronna wymiana handlowa wzrosła o ok. 60 proc., a w minionym roku obroty między Polską i Grecją osiągnęły rekordową wysokość prawie 1,3 mld dolarów.

„Ważnym tematem rozmów będzie również polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji” – powiedział PAP Krzysztof Szczerski. Przypomniał, że polscy strażnicy graniczni uczestniczą w zabezpieczaniu granicy na greckich wyspach na Morzu Egejskim.

Prezydent w Grecji otworzy również polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Andrzej Duda uczestniczyć będzie także w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek.

Prezydenci Polski i Grecji zainaugurują też wystawę poświęconą polskiemu i greckiemu bohaterowi z okresu II wojny światowej, Jerzemu Iwanowowi-Szajnowiczowi. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosi wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

Polski prezydent spotka się również z przedstawicielami Polonii w Grecji oraz wręczy odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl