Grecja: Upływa termin spłaty raty kredytu od MFW

Dziś upływa termin spłaty przez Grecję kredytu MFW w wysokości ponad 300 mln euro. Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca.

Wczoraj Fundusz poinformował, że grecki rząd chce połączyć te terminy w jeden i uiścić dług 30 czerwca. Taki zabieg jest zgodny z zasadami tej instytucji.

Stojąca na skraju bankructwa Grecja stara się jednocześnie o odblokowanie kolejnej transzy pomocy od międzynarodowych wierzycieli. Chodzi o ponad 7 mld euro.

Odblokowanie tych pieniędzy jest jednak uzależnione od wdrożenia w kraju określonych reform. Dotychczasowe rozmowy między szefami KE i eurogrupy z premierem Grecji w tej sprawie nie przyniosły porozumienia. Rozmowy mają być kontynuowane.

Politolog, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości Marcin Chmielowski mówi, że sytuacja greckiej ekonomii nie jest dobra i nie poprawi się w najbliższym czasie.

Grecja nie ma wypracowanych takich mechanizmów, aby mogła się odbić od tego dna na którym już jest i które już powoli przebija. Tak naprawdę bez wyjścia ze strefy euro nie wydaje mi się, żeby była możliwa jakaś poprawa; a wyjście ze strefy euro w przypadku Grecji jest niemożliwe. Jest niemożliwe nie dlatego, że Grecy tego nie chcą, bo coraz więcej ludzi w Grecji chce wyjść ze strefy euro, natomiast nie opłaca się to samej UE i jej decydentom – tłumaczy Marcin Chmielowski.

Wyjście Grecji z eurolandu nie jest nawet brane pod uwagę. Poinformował o tym wczoraj szef KE Jean Claude-Juncker w Brukseli. Odnosząc się do jego spotkania z premierem Grecji powiedział, że jest postęp w negocjacjach, choć jeszcze niewystarczający.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl