fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Rolnicy wyjadą dziś ciągnikami na ulice Konina

Gospodarze będą protestować m.in. przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Manifestacja rozpocznie się o godz. 11.30 przed delegaturą Urzędu Wojewódzkiego w Koninie. Organizatorem jest NSZZ RI „Solidarność”.

Rolnicy punktują to, co ich boli, co paraliżuje wiele gospodarstw – mówi Sławomir Dąbrowski, wiceprzewodniczący wielkopolskiej rady wojewódzkiej rolniczej solidarności.

– Protestując, domagamy się uchwalenia ustawy zapobiegającej wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Domagamy się również zwiększenia opłacalności produkcji trzody chlewnej, produkcji mleka, jak również stworzenia warunków do sprzedaży bezpośredniej produktów wytwarzanych przez rolników – wyjaśnia Sławomir Dąbrowski.

Gospodarze już od dawna mówią o dramatycznej sytuacji w rolnictwie, rząd nie spełnia jednak wielokrotnie przedstawianych przez nich postulatów.

Po ponad 3 miesiącach trwania protestu przed KPRM w Warszawie, pod koniec maja doszło do spotkania premier Ewy Kopacz z rolnikami, nadal nie padły jednak żadne konkrety. W tej sytuacji rolnicy postanowili przedłużyć protest do 9 czerwca.

RIRM

drukuj