Mazowieckie: Rolnicy blokują drogę nr 19 Łosicach

Około 100 rolników zablokowało we wtorek wieczorem drogę krajową nr 19 w Łosicach (Mazowieckie). Powodem są problemy ze sprzedażą żywca w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
Jak poinformował Andrzej Lewicki z mazowieckiej komendy policji zablokowane zostało skrzyżowanie trasy krajowej nr 19 z drogą wojewódzką nr 698. Policja wprowadziła objazdy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała w komunikacie, że jadący z Białegostoku kierowani są przez Puczyce i dalej do Łysowa i Łosic, zaś przez Łosice do krajowej dziewiętnastki ulicą Targową i dalej obok szkoły rolniczej.
Według dyżurnego łosickiej policji drogę blokuje około 40 ciągników rolniczych. W proteście bierze udział około 100 rolników.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało w komunikacie we wtorek przed północą, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił dziś do premiera Donalda Tuska z prośbą o wyrażenie zgody na zdjęcie nadwyżki żywca wieprzowego z obszaru objętego ograniczeniami.
Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę.
PAP/RIRM 
drukuj