[TYLKO U NAS] Min. K. Jurgiel: Naszym głównym celem jest poprawa opłacalności produkcji rolnej

Naszym głównym zadaniem i celem – jako ministerstwa rolnictwa – jest poprawa opłacalności produkcji rolnej; realizujemy strategię odpowiedzialnego rozwoju – podkreślił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, podczas środowych „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i TV Trwam.

Krzysztof Jurgiel wskazał, że ministerstwo rolnictwa realizuje Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która za główny cel stawia poprawę dochodów Polaków, w tym poprawę spójności społecznej, gospodarczej, środowiskowej i terytorialnej.

– W 2015 r., kiedy zostałem ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, głównym problemem był brak opłacalności produkcji rolnej na niektórych rynkach i brak stabilizacji na rynkach rolnych. Dlatego naszym głównym zadaniem i celem jest poprawa opłacalności produkcji rolnej. W ciągu dwóch lat (…) przygotowaliśmy i uchwaliliśmy szereg ustaw, ale też finansowanie działań w tym zakresie. Przede wszystkim przyspieszyliśmy realizację zadań wynikających ze spójnej polityki rolnej – zaznaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

Polityk mówił, że jednym z elementów poprawy opłacalności produkcji rolnej są wypłacone 70-procentowe zaliczki dla rolników. Kolejną sprawą jest realizacja programu rozwoju obszarów wiejskich i głównych rynków rolnych.

– Od dwóch lat zajmujemy się poszczególnymi rynkami rolnymi i – co ważne – robimy to w bezpośredniej współpracy z zainteresowanymi. Chciałbym podziękować środowiskom, które podnoszą te problemy i zgłaszają się do nas – mówił minister.

Jeśli chodzi o poprawę opłacalności, przyjęliśmy pakiet pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym – dodał Krzysztof Jurgiel.

– Mówię tutaj o ustawie o sprzedaży detalicznej, ustawie o nieuczciwej konkurencji, oznakowaniu produktu „Produkt polski”, gdzie znak świadczy o ilości zużytego polskiego surowca, czy też ustawie o spółdzielniach rolników i znakowaniu „bez GMO”. To są wszystkie działania, które służą poprawie opłacalności. One muszą być cały czas monitorowane i wprowadzane przy współpracy z rolnikami – akcentował szef resortu rolnictwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl