fot. pixabay.com

Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej

W najbliższych pięciu latach na rolników i mieszkańców wsi będzie czekało 25 miliardów euro. Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej. Program jest częścią unijnego Zielonego Ładu.

Polska jest wśród pierwszych siedmiu krajów z zatwierdzonymi Planami Strategicznymi Wspólnej Polityki Rolnej. 25 miliardów euro trafi w najbliższych pięciu latach na wieś.

Pieniądze będą przeznaczone na bardzo konkretne cele, w tym – jak poinformował premier Mateusz Morawiecki – na strategię od „od pola do stołu”.

– Chodzi o zmniejszanie roli pośredników, aby polski rolnik, gospodarz jak najwięcej skorzystał na swojej działalności, na swoim gospodarstwie, na swojej produkcji – mówił Mateusz Morawiecki.

Nowa strategia zawiera elementy dobrze znane rolnikom, np. dopłaty bezpośrednie, choć i te będą nieco zmienione.

– Wyrównanie dopłat do hektara dla polskich rolników w porównaniu do rolników z Europy Zachodniej – podkreślił szef polskiego rządu.

Polska otrzyma 17 miliardów euro z Unii na płatności bezpośrednie. Swoją część, na zrównanie dopłat do średniej unijnej, dołoży polski rząd. W nowej strategii premiowani będą młodzi rolnicy – zauważył minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Przez pięć lat młody rolnik przejmujący gospodarstwo będzie miał zwiększoną płatność bezpośrednią – zaakcentował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Nowa strategia jest częścią unijnego Zielonego Ładu, dlatego – jak oznajmił unijny komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski – wspierane będzie m.in. tak zwane rolnictwo węglowe.

– Rolnictwo węglowe, czyli płacenie rolnikom za dobre praktyki, wśród których są stosowanie obrotnika, przeorywanie słomy, zostawianie resztek pożniwnych w glebie, stosowanie zintegrowanego systemu ochrony roślin – mówił Janusz Wojciechowski.

Nowością w polityce rolnej będzie wspieranie dobrostanu zwierząt.

– Letni wypas, chów bez uwięzi, stosowanie słomy jako ściółki. To są zwierzęta własnego chowu premiowane w tym systemie – stwierdził unijny komisarz ds. rolnictwa.

Komisarz Janusz Wojciechowski nie poinformował, ile konkretni rolnicy otrzymają środków na poszczególne programy. Będzie to możliwe po zatwierdzeniu Planów Strategicznych wszystkich krajów unijnych.

Pieniądze z dopłat bezpośrednich i innych programów to poważny zastrzyk finansowy w każdym gospodarstwie – zauważył Stefan Haczek, rolnik z Kęt, przewodniczący Powiatowej Rady Śląskiej Izby Rolniczej w Bielsku-Białej.

– Szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z ogromnym wzrostem cen środków produkcji i sprzętu, myślę, że każde finanse posłużą temu, aby w ogóle była możliwość realizowania inwestycji w gospodarstwach, ponieważ z własnych środków byłoby dość trudno – podsumował Stefan Haczek.

Pieniądze z nowej Wspólnej Polityki Rolnej, poza wspieraniem gospodarstw, będą przeznaczone na cyfryzacje na wsi, wspieranie wiedzy, odtwarzanie przetwórstwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl