„Nasz Dziennik”: będzie nowy system oceny klęski suszy w rolnictwie

Satelita na ratunek – będzie nowy system oceny klęski suszy w rolnictwie – pisze poniedziałkowy „Nasz Dziennik”. „Ten system trzeba zmienić, nie może być tak wiele uznaniowości” – podkreśla w rozmowie z gazetą wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus z PiS.

Poseł zauważa, że praktyka związana choćby z tegorocznym szacowaniem strat pokazuje, że to, czy rolnik dostanie rekompensatę czy nie i w jakiej wysokości, zależy od samych komisji szacujących, które dość uznaniowo mogły uwzględniać w protokołach poziom strat w poszczególnych gospodarstwach, a także od postawy wójtów.

„Jeśli wójt nie informował rolników, że zamierza powoływać komisje szacujące straty, to rolnicy nawet nie zgłaszali strat, które oczywiście były, ale nie zostały oszacowane – zaznacza. W miniony piątek minął następny <<ostateczny>> termin składania wniosków o rekompensaty za straty spowodowane tegoroczną suszą. Kolejny wydłużany termin złożenia wniosku wcale nie spowoduje, że wszyscy faktycznie najbardziej poszkodowani mieli wystarczająco dużo czasu by opisać swoje straty” – czytamy w dzienniku.

Nasz Dziennik/PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj