fot. twitter.com

Trwa spór o praworządność

Mimo ustępstw ze strony polskiego rządu, Komisja Europejska żąda kolejnych zmian. O praworządności w Polsce Frans Timmermans w poniedziałek będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Zażegnanie sporu wciąż jest dalekie, co potwierdza wniosek Komisji o wysłuchanie w Radzie UE.

Sytuacja w Polsce pozostaje solą w oku wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

„Mamy szczerą nadzieję, że Polska będzie teraz pilnie zajmować się kluczowymi problemami zidentyfikowanymi przez Komisję, w szczególności poprzez podjęcie pilnych działań przed 3 lipca w związku z sytuacją sędziów Sądu Najwyższego.” – zaznaczył Frans Timmermans.

Nie wiem, dlaczego data 3 lipca jest tutaj „demoniczną” datą – skomentował szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

– Zgodnie z prawem, które wchodzi w życie, Krajowa Rada Sądownictwa wyrazi najpierw opinię w sprawie wniosków dotyczących przedłużenia. Później prezydent będzie miał 3 miesiące na podjęcie decyzji – powiedział minister.

Decyzji o tym, czy sędzia, który osiągnął wiek przejścia w stan spoczynku, będzie dalej orzekał. 3 lipca kończy się zatem kadencja tylko tych sędziów, którzy żadnego wniosku do prezydenta nie złożą.

– Nie zmienimy naszego stanowiska. Doprowadzimy do końca reformy systemu sprawiedliwości – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Bo dużych szans na kolejne ustępstwa polskiego rządu nie ma. Tym bardziej, jeśli miałyby one uderzyć w jądro reformy wymiaru sprawiedliwości, a właśnie tego chce Komisja Europejska.

 „Komisja z przykrością musi stwierdzić, że przepisy przyjęte w kwietniu i maju same w sobie nie wystarczą, aby wyeliminować wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce” – stwierdził Frans Timmermans.

– Już wiele krajów europejskich powiedziało, że poprze stanowisko Polski, dlatego tak naprawdę nic nie da się w tym kierunku zrobić i można tylko epatować jakimiś hasłami, które nie będą zrealizowane – zaznaczył dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.

W poniedziałek Frans Timmermans będzie gościł w Polsce. W planach jest spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Oczekujemy na przedstawienie jego wizji, koncepcji, jak rozwiązać tę sytuację. Nie mamy żadnych informacji, co będzie treścią, jakie będzie przesłanie Fransa Timmermansa – zaznaczył szef MSZ.

– Myślę, że KE będzie do końca starała się przeforsować swoją opinię – powiedział dr Zbigniew Girzyński, historyk i politolog.

– Konserwatyści są atakowani przez liberałów tylko dlatego, żeby pomóc swoim kolegom z danego kraju. Obecny konflikt ma charakter wyłącznie polityczny – dodał dr Tomasz Teluk.

Dyskusja na temat praworządności w Polsce będzie kontynuowana – już na Radzie ds. Ogólnych 26 czerwca. Wniosek Komisji Europejskiej w tej sprawie poparło 15 państw. Przeciw były kraje Grupy Wyszehradzkiej. Reszta wstrzymała się od głosu.

– Dosyć solidarne zachowanie się Grupy Wyszehradzkiej i wstrzemięźliwa także opinia wielu innych krajów UE, zwłaszcza z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, pokazuje, że w tym zakresie Polska nie poniesie żadnych formalnych konsekwencji – zaznaczył dr Zbigniew Girzyński.

Podkreślił także, że dalsze postępowanie w sprawie Polski szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker może uzależniać od swojej politycznej przyszłości.

– Liczy na to, że troszkę uda mu się utrzymać na tych strukturach władzy, a żeby tak się stało warto mieć przychylność wszystkich krajów – także Polski, także Węgier, także innych krajów Grupy Wyszehradzkiej – powiedział dr Zbigniew Girzyński.

Stąd doniesienia o różnicy zdań między szefem i wiceszefem KE wcale nie muszą być wyssane z palca. Obraz unijnych elit może zmienić się po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego – dodał dr Tomasz Teluk.

– Na scenie europejskiej widzimy coraz większe zwycięstwo prawicy – niedawno w Słowenii czy we Włoszech, gdzie utworzono bardzo eurosceptyczny rząd – wskazał dr Tomasz Teluk.

W trakcie wysłuchania w Radzie ds. Ogólnych polskie stanowisko będzie prezentował wiceminister Konrad Szymański – wynika z zapowiedzi szefa resortu Jacka Czaputowicza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj