fot. Monika Bilska

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad składem nowej KE

Parlament Europejski będzie dziś głosował nad składem Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Jeżeli głosowanie wypadnie pozytywne, Komisja zacznie swoją pracę 1 grudnia. Polak, Janusz Wojciechowski, w nowej komisji ma być komisarzem ds. rolnictwa.

Kolegium będzie liczyć w sumie 27 komisarzy, ponieważ swojego kandydata nie zgłosiła Wielka Brytania. Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wskazywał, że nie jest to  przeszkodą do funkcjonowania Komisji. Część ekspertów podkreślała jednak, że decyzje tak powołanej Komisji Europejskiej mogą być później kwestionowane prawnie. Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z precedensem.

– Precedensem na granicy obowiązujących reguł. Gdyby rzeczywiście się wstrzymano, to należałoby czekać, aż ten kandydat się pojawi. W przypadku Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z takim zjawiskiem, które w Polsce w 90. latach nazywano falandyzacją prawa, naginaniem pewnych reguł w zależności od sytuacji – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim odbędzie się po prezentacji przez Ursulę von der Leyen kolegium komisarzy oraz programu przyszłej Komisji Europejskiej.

 

RIRM

drukuj