PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda powołał dwóch nowych ministrów. Na czele resortu rolnictwa i rozwoju wsi stanął rolnik, szef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus. Funkcję ministra cyfryzacji objął dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

Prezydent Andrzej Duda odwołał ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Henryka Kowalczyka.

Panie premierze dziękuję za lata pracy na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jednocześnie nominował dwóch nowych ministrów.

Dopełniamy tych konstytucyjnych działań związanych z zapewnieniem ciągłości władzy państwowej obsady tego niezwykle ważnego stanowiska, jakim jest stanowisko ministra rolnictwa. To bardzo dobra widomość dla polskich rolników, w ogóle dla naszego rynku – powiedział Andrzej Duda.

Dymisję Henryka Kowalczyka poprzedziły protesty rolników. Minister nie był w stanie zrealizować ustaleń rolniczego okrągłego stołu z powodu działań Brukseli. Chodzi o ograniczenie napływu ukraińskiego zboża. Mimo apelu Polski i innych państw, Komisja Europejska chce przedłużyć nieograniczony import zbóż z Ukrainy.

Jest to projekt Komisji Europejskiej, więc nadal ta dyskusja trwa. Ja tylko oceniam, że szanse przy takim projekcie mocno zmalały – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk oddaje resort po wdrożeniu ważnych dla rolników zmian. Udało się ograniczyć tempo likwidacji hodowli trzody chlewnej oraz zmniejszyć rozprzestrzenianie się ASF. Ministerstwo wdrożyło dotacje do ubezpieczeń upraw. Zwiększono też kwotę wolną od podatku dotyczącą sprzedaży płodów rolnych. Jest ona na poziomie 100 tys. złotych. Odchodzący minister doprowadził do końca negocjacje polskiego planu strategicznego dla europejskiej wspólnej polityki rolnej.

Płatności bezpośrednie dla gospodarstw do 50 hektarów osiągają średnią europejską – podkreślił Henryk Kowalczyk.

Rolnicze emerytury w KRUS są tak samo waloryzowane, jak te z ZUS, a rolnicy nie muszą już oddawać swoich gospodarstw, aby otrzymać świadczenie. Resort pod kierownictwem Henryka Kowalczyka doprowadził do utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej, która ma stabilizować rynek. Zwiększył też wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich, a w czasie kryzysu wywołanego przez wojnę uruchomił dopłat do nawozów.

To była pomoc zastosowana jako jedyna w Unii Europejskiej. Przeznaczono na ten cel 3,9 mld złotych. Rolnicy skorzystali z tej pomocy – akcentował Henryk Kowalczyk.

Wicepremier odchodzi z resortu rolnictwa, ale nie żegna się z rządem. Zostanie szefem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Przypomnę tylko, że do tej pory pan wicepremier Kowalczyk był wiceprzewodniczącym tego gremium – zauważył Piotr Müller, rzecznik rządu.

Opozycja nie wierzy, że zmiana na stanowisku ministra rolnictwa przyniesie dobre efekty dla rolników.

Zmiana pewnie dotyczy tylko warunków gry w koalicji rządowej – mówił Krzysztof Gawkowski, szef Lewicy.

Dzisiaj rządzący nie mają żadnego pomysłu na rozwiązanie tego kryzysu. Robert Telus firmował piątkę przeciwko rolnikom, to Robert Telus się pod tym projektem podpisał i to pod biurem Telusa rolnicy wywalili obornik – dodał Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Szanse w zmianie ministra widzi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zna się na rolnictwie. Myślę, że zwróci uwagę na problemy, które dręczą rolników i sytuacja ze zbożem zostanie rozwiązana – powiedział.

Nadzieję daje polsko-ukraińskie porozumienie w sprawie eksportu zboża, które ogłosili premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski. Ma być wiadome, kto i gdzie eksportuje ziarno z Ukrainy.

Ważna jest koordynacja w zakresie transportu, tak aby było jasne, które określone podmioty na Ukrainie są upoważnione do tego eksportu – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Powołanie ministra cyfryzacji oznacza ponowne utworzenie resortu cyfryzacji. został on zlikwidowany w 2020 r., a jego kompetencje przeniesiono do kancelarii premiera. Sprawami cyfryzacji zajmował się Janusz Cieszyński. Teraz został konstytucyjnym ministrem odpowiedzialnym za ten obszar. Opozycja wypomina mu jednak decyzję, gdy był wiceministrem zdrowia w trakcie pandemii.

Narozrabiał bardzo mocno, gdy był w Ministerstwie Zdrowia, afera respiratorowa, maseczki – wypominał Robert Obaz, poseł Lewicy.

Cyfryzacja w obliczu wojny jest bardzo ważna.

Cyfryzacja jest bardzo powiązana z bezpieczeństwem, ataki hakerskie itd., które teraz widzimy ze względu na wojnę za naszymi granicami, więc jest to bardzo poważny krok – zauważyła Małgorzata Molenda, politolog.

Do rządu wchodzi też nowy polityk Solidarnej Polski. Piotr Cieplucha został szóstym już wiceministrem sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl