Prezydent Andrzej Duda w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda został przyjęty w poniedziałek rano przez papieża Franciszka na audiencji w Pałacu Apostolskim. Prezydent spotkał się także z sekretarzem stanu ks. kard. Pietro Parolinem. Po południu wręczył odznaczenia Polakom pracującym w Watykanie. To pierwsza wizyta nowego prezydenta RP w Watykanie.

Ponad 20 minut trwała przed południem rozmowa w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem. Rozmowa przebiegała w niezwykle miłej i dobrej atmosferze – podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda.

– Wrażenie wspaniałe, bardzo niezwykłe, a każdy, kto spotkał się z Ojcem Świętym miał to samo odczucie. Ponowiłem zaproszenie do papieża Franciszka, które wcześniej było do niego skierowane, ażeby odwiedził nasz kraj w ramach Światowych Dni Młodzieży. Papież powiedział, że przyjedzie, to wielka radość, że będziemy gościli Ojca Świętego na naszej ziemi – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent rozmawiał z papieżem o problemach krajowych, a także europejskich, mi.in o kwestii uchodźców czy sytuacji na Ukrainie. Ojciec Święty – jak powiedział prezydent Andrzej Duda – pytał także o obecną sytuację w Polsce.

Powiedziałem, że były wybory, że będzie układał się nowy rząd, mówiłem o tym w kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Powiedziałem, że idą zgodnie z planami,  bez problemów, wszystko dzieje się tak jak powinnozaznaczył prezydent.

Po rozmowie prezydenta z papieżem Franciszkiem do watykańskiej biblioteki – gdzie odbyła się audiencja – dołączyli pozostali członkowie delegacji z małżonką prezydenta oraz córką. Andrzej Duda podarował Ojcu Świętemu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, życząc, aby Maryja miała go w opiece. Od papieża Franciszka prezydent otrzymał papieski medal oraz egzemplarz encykliki „Laudato si'”.

– Papież prosił o modlitwę za niego. Mówił, że będzie się modlił za Polaków, za Polskę. Cieszył się, że będzie mógł przyjechać do Polski, więc ja też ogromnie się cieszę – powiedział Andrzej Duda.

Po audiencji prezydent Andrzej Duda rozmawiał z watykańskim sekretarzem stanu ks. kard. Pietro Parolinem. Następnie, podczas ceremonii w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, Andrzej Duda odznaczył Polaków pracujących w Stolicy Apostolskiej. Uhonorowani zostali m.in. ksiądz kardynał Stanisław Ryłko i ks. abp Zygmunt Zimowski.

Ks. kard. Ryłko otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, ks. abp Zygmunt Zimowski Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, ks. Sławomir Oder Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wśród odznaczonych znalazł się też o. Marek Inglot, który otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zostali oni uhonorowani za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła, rozwijanie współpracy między Polską a Stolicą Apostolską oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej wśród środowisk polonijnych.

Prezydent Duda wyraził wdzięczność odznaczonym za lata służby Polsce. Mówił o pomocy, jakiej udzielali, gdy nasz kraj nie był suwerenny i znajdował się w radzieckiej strefie wpływów.

Zawsze znajdowali wsparcie w Stolicy Apostolskiej – najsilniejsze, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadł Polak, nasz święty Jan Paweł II. Wielu z państwa towarzyszyło mu w jego pracy, wspierało go, ale w tamtym czasie wspierało także polskie sprawy i sprawy Polaków – podkreślił.

Prezydent mówił o zdjęciu, które ma dla niego „niezwykły wymiar historyczny, prawdy o wielkiej polityce lat 80.”. Przedstawia ono papieża Jana Pawła II rozmawiającego z prezydentem USA Ronaldem Reaganem.

W moim przekonaniu tych dwóch ludzi zmieniło bieg historii i doprowadziło nas do Polski, w której żyjemy. Polski, która może nie jest jeszcze doskonała, ale która uczyniła wielkie kroki i która zbliża się i, mam nadzieję, będzie się coraz szybciej zbliżała do grona tych państw, w których ludzie żyją zamożnie, gdzie stopa życiowa jest wysoka, gdzie jest prawdziwa wolność i demokracja, gdzie ludzie tę demokrację doskonale rozumieją i wiedzą, jak trzeba walczyć codziennie, żeby ją zachować – powiedział prezydent.

W imieniu odznaczonych wystąpił ks. kard. Ryłko.

Przyjmujemy te odznaczenia jako wyraz uznania ze strony władz naszej ojczyzny dla misji Kościoła i Stolicy Apostolskiej – powiedział.

Wieczorem prezydent spotkał się z Polonią. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z włoską Polonią w ambasadzie RP w Rzymie mówił, że będzie zachęcał nowy rząd, by „wykorzystywać potencjał Polaków mieszkających za granicą”. Grupie przedstawicieli Polonii wręczył wysokie odznaczenia.

Prezydent Duda w przemówieniu dziękował za „służbę dla Polaków i Polonii”. Słowa podziękowania prezydent skierował do polskich nauczycieli, którzy – jak mówił – „walczą o polskość” i starają się o to, aby świadomość narodowa przetrwała, oraz o to, by osoby mieszkające poza granicami kraju miały poczucie, że ich „prawdziwą ojczyzną, ojcowizną jest Polska”.

Prezydent odznaczył osiem osób zasłużonych dla Polonii. Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymali dwaj wybitni działacze i przedstawiciele Polonii: Stanisław August Morawski i duszpasterz środowisk polskich ks. Marian Burniak.

Żołnierz II Korpusu, 102-letni pułkownik Antoni Mosiewicz oraz Wanda Romer zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Krzyże Oficerski Orderu zasługi RP wręczono Annie Stelli Serenie Lis i Marii Gratkowskiej.

Krzyże Kawalerskie Orderu zasługi RP otrzymały Urszula Frigerio i Danuta Stryjak.

Przed wizytą w ambasadzie prezydent złożył wieniec przed popiersiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy noszącej jego imię. Przybyło tam na ceremonię wielu Polaków, wśród nich uczniowie polskich szkół we Włoszech.

 

 

TV Trwam News/RIRM/PAP

 

 

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl