Hiszpania: Rajoy chce unieważnienia rezolucji parlamentu Katalonii

Hiszpański premier Mariano Rajoy poinformował w poniedziałek, że w trybie pilnym odwoła się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie unieważnienia rezolucji dotyczącej niepodległości Katalonii uchwalonej tego dnia przez regionalny parlament.

Będę zabiegał o natychmiastowe zawieszenie tej inicjatywy (parlamentarnej) i wszystkich jej skutków – oświadczył Rajoy w przemówieniu transmitowanym w telewizji.

Dodał, że zwołał w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie rady ministrów, które jest przewidziane na środę.

Katalonia nigdzie się nie wybiera, nic się nie oderwie – oznajmił Rajoy.

Poinformował, że spotka się z liderem opozycyjnych socjalistów Pedro Sanchezem, aby wypracować wspólny front przeciwko separatystom.

Uchwalona w poniedziałek przez parlament Katalonii rezolucja w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego ma zainicjować 18-miesięczny proces przygotowujący region do odłączenia się od reszty kraju.

Za przyjęciem rezolucji, zmierzającej do utworzenia „państwa katalońskiego w kształcie republiki”, było 72 regionalnych deputowanych, przeciwko – 63. Podczas gdy separatystyczni deputowani po ogłoszeniu wyników głosowania wiwatowali, przeciwnicy oddzielenia się regionu powiewali flagami Hiszpanii i Katalonii.

Rezolucja została uchwalona na pierwszej sesji parlamentu po wyborach pod koniec września.

Komentatorzy wskazują, że – jak się oczekuje – Trybunał Konstytucyjny wkrótce wypowie się na temat rezolucji, ale znajduje się w niej zapis wprost wzywający regionalny rząd, by nie brał pod uwagę orzeczenia Trybunału.

Na 7,5-milionową Katalonię, najbardziej uprzemysłowiony region kraju, przypada 20 proc. PKB Hiszpanii.

Hiszpański rząd i główne ugrupowania polityczne sprzeciwiają się odłączeniu Katalonii, argumentując, że byłoby to niezgodne z konstytucją. Władze uważają, że niepodległość Katalonii oznaczałaby jej automatyczne wykluczenie z Unii Europejskiej.

W nowym parlamencie Katalonii, wyłonionym w wyborach regionalnych 27 września, absolutną większość mandatów zdobyły dwie listy proniepodległościowe: Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) oraz koalicja Razem dla Tak, które zebrały prawie 48 proc. głosów. Obecnie trwają rozmowy w sprawie utworzenia rządu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl