Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Hiszpanii

Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii to przede wszystkim tzw. Procesja Spotkania Jezusa z Maryją. Według popularnej tradycji Jezus po swoim zmartwychwstaniu ukazał się najpierw swojej matce, aby pocieszyć ją w smutku.

W Valladolid procesja Spotkania rozpoczyna się ok. dziesiątej rano. Z dwóch różnych punktów miasta wyruszają bractwa Jezusa Zmartwychwstałego oraz Matki Bożej Radosnej. Niesione jest też XVII-wieczne paso “Święty pusty grób”. Przed katedrą ma miejsce spotkanie. Pokutnicy muszą wykonać skomplikowane ruchy, aby niesione figury mogły się sobie ukłonić. W wielu miejscowościach w tym momencie biją dzwony, a nawet wybuchają fajerwerki. Chrystus Zmartwychwstał! Następnie bractwa biorą udział w uroczystej Mszy św. wielkanocnej, której przewodniczy kard. Ricardo Blázquez.

W mieście Zamora wychodzi w procesji – powstałe jeszcze w XVI wieku  – Bractwo Najświętszego Zmartwychwstania. W określonym punkcie ma miejsce spotkanie Jezusa i Maryi. Następnie miejscowi hotelarze zapraszają wszystkich na słodycze lub inne przysmaki. Szczególną sławą się cieszą “Dos y pingada”, czyli chleb, dwa jajka i szynka. Inni wolą filiżankę czekolady.

Wielki Tydzień w Hiszpanii dobiegł końca. Bractwa dokonają teraz podsumowania i rozpoczną przygotowania do przyszłorocznych procesji. W tym roku panuje ogólne zadowolenie: pogoda wreszcie dopisała i pokutnicy mogli wyjść na ulice.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl