Hiszpania: Sąd zawiesił konsultacje ws. niepodległości Katalonii

Trybunał Konstytucyjny w Madrycie zawiesił tymczasowo przeprowadzenie symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości Katalonii. Barcelona upiera się, że i tak je przeprowadzi. Trybunał ma pięć miesięcy na rozstrzygnięcie co do meritum wtorkowej decyzji.

Rzecznik rządu Katalonii Francesc Homs zapowiedział we wtorek, że odebranie ludności tego regionu autonomicznego „prawa uczestnictwa, wolności wypowiedzi i wolności opinii” przez rząd w Madrycie zostanie „skierowane do Sądu Najwyższego”.

Jak poinformował wcześniej tego dnia rzecznik Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie, skład sędziowski jednogłośnie podjął decyzję w sprawie konsultacji, które miały zastąpić zawieszone referendum w sprawie niepodległości bogatej Katalonii, zamieszkanej przez 7,5 mln osób.

Według trybunału głosowanie stwarza „jeszcze mniej gwarancji demokratyczności” niż referendum. Dlatego zawiesił administracyjne akty dotyczące organizacji konsultacji bez orzekania co do istoty legalności symbolicznego głosowania.

Dyskusje w tej kwestii trwają i na jej rozstrzygnięcie trybunał ma pięć miesięcy – poinformowała agencja EFE, dodając, że tymczasowe zawieszenie obu inicjatyw – referendum i konsultacji – nie przesądza o ostatecznej decyzji sądu w tej sprawie.

W zeszły czwartek hiszpańska Rada Państwa ogłosiła, że symboliczna konsultacja w sprawie niepodległości Katalonii nie będzie legalna, i skierowała sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Premier Mariano Rajoy oświadczył na konferencji prasowej w Madrycie, że „tego rodzaju konsultacja nie spełnia wymogów demokracji”, ponieważ odbyłaby się bez wcześniejszego sporządzenia list wyborczych i ustanowienia komisji kontrolnej.

Kiedy referendum na wniosek rządu hiszpańskiego zostało odwołane 29 września, jego katalońscy inicjatorzy postanowili przeprowadzić alternatywną konsultację w postaci symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości regionu, w której mogłoby uczestniczyć 5,4 miliona osób.

PAP

drukuj