Hiszpania: w Santiago de Composteli odbyła się inauguracja odnowionego Portyku Chwały

Wczoraj odbyła się inauguracja odnowionego Portyku Chwały w katedrze w Santiago de Composteli. Prace konserwatorskie trwały ponad 10 lat. Dzięki nim Portyk odzyskał pierwotne kolory. W uroczystości otwarcia udział wzięli królowa Zofia oraz ks. abp Julián Barrio.

Portyk Chwały stanowi główne wejście do katedry w Santiago de Composteli. Jego budowę rozpoczął w 1168 r. mistrz Mateo z polecenia króla Ferdynanda II. Prace trwały przez dwadzieścia lat. Rok 1188 wyrył sam mistrz Mateo. Na początku XVI w. (1519) wybudowano drzwi w centralnym łuku oraz pomalowano szereg figur. W XVII w., kiedy ponownie pomalowano portyk, nieudolnie próbowano naprawić zniszczone fragmenty. Z biegiem czasu biały pył, pleśń i mech pokryły to arcydzieło sztuki romańskiej.

Prace konserwatorskie, które kosztowały ponad 6 mln euro, rozpoczęły się dziesięć lat temu i wzięli w nich udział specjaliści z kilku krajów. Zadanie nie było łatwe, ponieważ postanowiono przywrócić Portykowi dokładnie taki wygląd, jaki miał na początku. Wymagało to wielu analiz oraz zastosowania technik i materiałów używanych w średniowieczu. Prace konserwatorskie trwały ponad 50 tys. godzin. Portyk Chwały odzyskał swoją pierwotną świetność. Jego kolory oraz figury zachwyciły uczestników inauguracji, w której udział wzięła królowa Zofia.

“Portyk Chwały rywalizował ze słońcem i teraz wiemy dlaczego” – podkreślił Daniel Lorenzo, dyrektor Fundacji Katedralnej.

Pielgrzymi będą mogli podziwiać piękno odnowionego Portyku Chwały od 27 lipca.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj