fot. KAS

Dzięki informacji CBŚP zlikwidowano w Hiszpanii fabrykę papierosów ukrytą cztery metry pod ziemią

Dzięki informacji funkcjonariuszy CBŚP, Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i handlem narkotykami. Nielegalna fabryka była ukryta w „bunkrze”, znajdującym się cztery metry pod ziemią – poinformowała rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji nadkomisarz Iwona Jurkiewicz.

Jak przekazała nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, śledczy z CBSP dotarli do informacji, z której wynikało, ze na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie mieli zajmować się organizacją nielegalnych fabryk papierosów.

„Z uwagi na międzynarodowy i zorganizowany charakter prowadzonej działalności przestępczej, policjanci CBSP współpracowali z Hiszpańskim Wydziałem Ekonomicznym UCO Spanish Guardia Civil, Litewską Służbą Kryminalną Celną (Muitines Kriminaline Tarnyba) oraz organami ścigania z Wielkiej Brytanii. Całość operacji koordynował Europol” – tłumaczyła nadkomisarz.

Wynikiem tej współpracy była wspólna akcja przeprowadzona w połowie lutego na terenie prowincji Malaga w Hiszpanii.

„Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła zorganizowana grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i handlem narkotykami” – podała policjantka.

„Fabryka była ukryta w >>bunkrze<<, znajdującym się cztery metry pod ziemia. Jest to pierwsza podziemna fabryka nielegalnych papierosów, która odkryto na terenie Unii Europejskiej. Z ustaleń służb wynika, że robotnicy pracowali w ekstremalnie niebezpiecznych dla ich zdrowia i życia warunkach. Zamknięci na głębokości czterech metrów pod ziemią, nie mogli samodzielnie opuszczać obiektu. Pomieszczenia nie miały tez żadnych systemów bezpieczeństwa, np. na wypadek awarii systemu wentylacyjnego, który zaopatrywał obiekt w świeże powietrze” – wskazała.

Według ustaleń śledczych podziemna fabryka, w której wytwarzano i pakowano podrobione papierosy, mogła działać od 2019 roku.

Podczas akcji funkcjonariusze zlikwidowali kompletną linię produkcyjną oraz przejęto ponad trzy miliony sztuk nielegalnych papierosów, 144 kg marihuany, 20 kg haszyszu, a także trzy sztuki broni.

„W trakcie realizacji przeszukano 13 miejsc i aresztowano 20 osób podejrzanych o przynależność do grupy przestępczej. Jeden z zatrzymanych podejrzewany jest o kierowanie ta grupa” – dodała.

Wśród zatrzymanych znaleźli się obywatele Litwy, Ukrainy i Anglii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl