fot. wikipedia.org

Św. Teresa Wielka doktorem honoris causa

Katolicki Uniwersytet w Avili nadał św. Teresie Wielkiej tytuł doktora honoris causa. Niecodzienna uroczystość odbyła się podczas międzyuniwersyteckiego kongresu: “Święta Teresa od Jezusa. Mistrzyni życia”, który trwa w Avili. Bierze w nim udział ponad 450 osób z 26 krajów świata.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania dekretu senatu Katolickiego Uniwersytetu w Avili. Tytuł doktora honoris causa został nadany św. Teresie Wielkiej m. in. z racji jej wielkiego dzieła jako pisarki i reformatorki Karmelu, roli jaką odegrała w historii Hiszpanii i Kościoła oraz jej znaczenia jako nauczycielki modlitwy i kontemplacji.

W laudacji ks. kard. Antonio Cañízares podkreślił wkład świętej  z Avili do historii literatury i mistyki.

– Jej “katedra mądrości” jest wciąż aktualna, a jej doświadczenie duchowe przyciąga ludzi z całego świata – powiedział ks. kard. Antonio Cañízares.

Dyplom doktora honoris causa odebrał Saverio Cannistrà, przełożony generalny karmelitów bosych. On też podziękował w imieniu Świętej za przyznany tytuł.

Warto przypomnieć, że tytuł doktora honoris causa został przyznany św. Teresie po raz pierwszy w 1922 r. przez Papieski Uniwersytet w Salamance. Z kolei papież Paweł VI w 1970 r. ogłosił ją doktorem Kościoła Katolickiego.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj