fot. flickr.com

Hiszpania: rośnie liczba dżihadystów w więzieniach

Liczba dżihadystów w hiszpańskich więzieniach wzrosła trzykrotnie. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Madrycie wynika, że w marcu w zakładach karnych przebywało około 150 wyznawców skrajnego islamu.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podaje, że liczba osadzonych dżihadystów wzrosła trzykrotnie od 2014 roku. 4 lata temu w zakładach karnych przebywały 42 osoby, a w marcu tego roku jest ich 150. Wszystkie przynależały do grup terrorystycznych. Według statystyk, wśród osadzonych jest ponad stu bojowników tzw. Państwa Islamskiego, a niemal wszyscy pozostali terroryści to członkowie Al-Kaidy.

Statystyki hiszpańskiego MSW dowodzą, że w więzieniach przebywają też skazani za przestępstwa związane z terroryzmem, którzy podczas odbywania kary ulegli radykalizacji islamskiej.

Od lutego hiszpański rząd ma wprowadzić kolejny program służący przeciwdziałaniu radykalizacji osadzonych, gdyż pierwszy, rozwijany od 2014 r., okazał się nieskuteczny. W ramach nowego programu wszyscy funkcjonariusze więzienia mają obowiązek codziennie obserwować zachowanie więźniów wyznających islam, a także osób uznanych za podatne na radykalizację. W ramach programu lokalne władze wielu hiszpańskich miast i wsi pracują nad nową strategią włączania imigrantów w życie lokalnej społeczności. Taka postawa ma być wzorem dla innych hiszpańskich miejscowości i ma zapobiec szerzenia się islamskiej ideologii.   

TV Trwam News/RIRM

drukuj