Premier Beata Szydło rozmawiała telefonicznie z premierem Hiszpanii

Premier Beata Szydło podczas środowej rozmowy telefonicznej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem przekazała wyrazy wsparcia dla rządu hiszpańskiego w związku z obecną sytuacją w tym kraju – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy, z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum niepodległościowym oddało głosy ok. 2,26 mln osób, czyli 42,3 proc. uprawnionych do głosowania, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego w Hiszpanii regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy były nieważne.

Plebiscyt uznawany jest za nielegalny przez hiszpańskie władze centralne, które od dawna sprzeciwiają się planom ogłoszenia niepodległości przez 7,5-milionową Katalonię. W niedzielę kilkaset osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji pomiędzy funkcjonariuszami katalońskiej policji, a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

„Podczas rozmowy premier Beata Szydło przekazała wyrazy wsparcia dla rządu hiszpańskiego i wyraziła nadzieję, iż zaistniałą sytuację uda się zakończyć w drodze dialogu i konsensusu” – powiedział PAP Rafał Bochenek.

„Zdarzenia, z jakimi mamy do czynienia są sprawą wewnętrzną Hiszpanii i powinny być rozwiązane w zgodzie z hiszpańskim porządkiem prawnym. Polski rząd w pełni respektuje zasady integralności terytorialnej Królestwa Hiszpanii” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl