Warszawa: konferencja naukowa „Błękitna Armia i jej dowódca, gen. Józef Haller”

Szef MON Antoni Macierewicz otworzył międzynarodową konferencję naukową pt. „Błękitna Armia i jej dowódca, gen. Józef Haller”. W wydarzeniu na Zamku Królewskim biorą udział przedstawiciele kierownictwa MON oraz polskich i francuskich środowisk naukowych.

Podczas konferencji zostaną poruszone kwestie organizacji, struktury i działań bojowych „Błękitnej Armii” na polach bitew I wojny światowej we Francji i w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Niezwykle istotne jest również pokazanie wpływu przybycia wiosną 1919 r. do Polski Armii Hallera na walki o granice odrodzonej RP.

Bez państwa francuskiego i wielkiego patriotyzmu Polaków nie mogłaby w takim wymiarze powstać armia gen. Hallera, która zadecydowała o losach niepodległej   Rzeczpospolitej – podkreślił minister Antoni Macierewicz. Szef MON podziękował Republice Francuskiej za zaangażowanie w postanie „Błękitnej Armii”. Zwrócił też uwagę na wielką miłość do Ojczyzny polskich żołnierzy, którzy z całego świata włączali się do oddziałów gen. Hallera.

Polacy za to odpłacili męstwem, które zatrzymało bolszewików i sprawiło, że Europa miała jeszcze 20 lat pokoju i spokoju od sowieckiej zarazy. Dzięki temu jest możliwe to odrodzenie Zachodu, które dziś obserwujemy. Dzięki temu pozostały w myśli i duszach narodów Zachodu podstawowe wartości chrześcijańskie i demokratyczne, te które niosła ze sobą Armia Hallera i te, które zakorzeniła w tworzeniu niepodległego państwa polskiego – mówił minister obrony narodowej.

Minister mówił także o roli i decyzjach politycznych USA, które wspierały Polskę w walce o niepodległość i odzyskanie przez nasz kraj dostępu do morza.

Szef MON-u Antoni Macierewicz wskazał na dokonania armii gen. Hallera m.in. w odebraniu Pomorza niemieckiemu okupantowi. Minister podkreślił rolę Józefa Hallera w tworzeniu struktur młodzieżowych, paramilitarnych i harcerskich.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl