MON: liczebność polskiego wojska zwiększyła się o 10 tys.

Liczba żołnierzy wzrosła do 106 tys. – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. W 2015 roku w polskiej armii służyło 96 tys. żołnierzy. Sejmowa Komisja Obrony Narodowej na zamkniętym posiedzeniu wysłuchała informacji o zmianach personalnych w armii.

Posiedzenie komisji zostało zwołane na wniosek Platformy Obywatelskiej, która podnosiła, że z wojska odchodzą wysocy rangą dowódcy. W wydanym komunikacie Centrum Operacyjne MON podkreśliło, że powstrzymano falę odejść oficerów i szeregowych. W Sztabie Generalnym wymieniono jednak 90 proc. kadry, a w  Dowództwie Generalnym 82 proc. osób.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zwrócił uwagę, że wiele osób z kierownictwa osiągnęło wiek emerytalny, a część przeszła na inne stanowiska. Ekspert zauważył także, że w 2016 roku zmniejszyła się ilość odejść żołnierzy zawodowych.

– Poprzez działania pana ministra Antoniego Macierewicza mamy już trzy brygady Obrony Terytorialnej i to jest kolejne kilkanaście tysięcy. To powoduje, że nasza armia rozwija się, zwiększa swoją liczebność, zwiększa swoją wartość bojową. To jest to, o czym my marzyliśmy, bo Polska potrzebuje silnych sił zbrojnych. To jest coś, co dla każdego Polaka, dla którego ojczyzna ma jakiekolwiek znaczenie, jest naprawdę informacją bardzo dobrą – powiedział Michał Jach.

Klub PO zapowiedział, że wystąpi o informację rządu w Sejmie na temat serii odejść z wojska. Platforma chce, by Rada Ministrów udzieliła jej na następnym posiedzeniu Sejmu – 8-10 marca.

RIRM

drukuj