MON i MNiSW podpisały porozumienie dot. programu edukacji wojskowej studentów

Wiceministrowie obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego podpisali porozumienie dotyczące pilotażowego programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.

Zajęcia będą skierowane do ochotników. Teoria ma się odbywać na wybranych uczelniach, a praktyka w jednostkach lub uczelniach wojskowych. Za zorganizowanie treści teoretycznej, która będzie trwała 30 godzin będzie odpowiadał resort nauki, a za 22-dniową część praktyczną ministerstwo obrony.

Przed polskimi siłami zbrojnymi stoi poważne zadanie odbudowy rezerw osobowych – powiedział wiceminister MON Michał Dworczyk. Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej każdego roku spada liczba rezerwistów.

– Młodzi ludzie nie mieli możliwości podstawowego przeszkolenia wojskowego. Co za tym idzie za kilka lat mogłoby dojść do sytuacji, w której razie mobilizacji nie byłoby rezerwistów, których można byłoby powołać do wojska, do wzmocnienia sił operacyjnych armii zawodowej. Dlatego podjęliśmy działania, które mają temu zapobiec. Jednym z przedsięwzięć jest właśnie stworzenie możliwości ochotniczego szkolenia studentów – poinformował Michał Dworczyk.

 

W pierwszym roku miałoby zostać przeszkolonych do 10 tys. studentów na potrzeby korpusu szeregowych i podoficerów. Koszt programu tylko po stronie resortu obrony to 200 mln zł.

Z badań, które przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że blisko 45 proc. studentów jest zainteresowane takim szkoleniem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl