Prezydent weźmie udział w odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierownictwa MON

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie dziś udział w odbywającej się co roku odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

Podczas spotkania zostaną podsumowane zadania, które udało się zrealizować w ubiegłym roku. Określone zostaną też priorytety dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Jedną z kluczowych kwestii są zmiany w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Po spotkaniu szef BBN Paweł Soloch podkreślił, że planowanym zmianom sprzyja dobra współpraca.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony, liczy, że w najbliższym czasie zostanie wypracowany ostateczny projekt ws. kształtu dowodzenia armią.

– W tej chili są prowadzone intensywne konsultacje w celu ustalenia ostatecznego kształtu systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Pracuje nad tym grupa osób ze strony pana prezydenta, a także grupa osób ze strony ministerstwa. Mam nadzieję, że niedługo zostanie wypracowane stanowisko i przystąpimy do zmian legislacyjnych – podkreśla Michał Jach.

Relacje na linii prezydent-MON polepszyły się po zmianie kierownictwa w resorcie. Wcześniej obie strony miały inne stanowisko ws. reformy systemu dowodzenia i kierowania armią, co było powodem dwukrotnego odłożenia nominacji generalskich w wojsku.

 

RIRM

drukuj