[TYLKO U NAS] M. Dworczyk: MON pracuje nad przywróceniem przedwojennych stopni wojskowych

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad przywróceniem przedwojennych stopni wojskowych. Wróci m.in. stopień rotmistrza i wachmistrza podkreśla wiceminister obrony Michał Dworczyk. Polityk w programie „Stan bezpieczeństwa państwa” na antenie TV Trwam mówił o zmianach w armii polskiej.

Obecne kierownictwo MON-u, sztab generalny chce się odnosić wyłącznie do tradycji niepodległościowej. Likwidowane są wszelkie pozostałości po poprzednim systemie. Tymczasem stopnie noszone przez żołnierzy nawiązują do reliktów PRL-u w armii.

Jesteśmy w trakcie przywracania historycznych nazw stopni. Wraca rotmistrz i wachmistrz, a więc piękna kawaleryjska tradycja. Polska zawsze była znana ze swojej jazdy i kawalerii; to zlikwidowali Sowieci. Mamy przecież 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej, szereg jednostek kawalerii pancernych tam przywracamy to nazewnictwo. To wszystko – czyli wzory odznak, oznaczeń, nazwy stopni, tradycję jednostek – jest szalenie ważne, po to, żeby kształtować właściwe morale – podkreślił Michał Dworczyk.

MON przygotował także projekt ustawy, która pozbawia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego. Chodzi o nowelę ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

W myśl przepisów stopnia oficerskiego lub podoficerskiego mogliby zostać pozbawieni członkowie WRON albo pełniący służbę w organach bezpieczeństwa państwa.

Na początku lipca minister obrony Antoni Macierewicz stwierdził, że projektowane zmiany powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

Całość programu „Stan bezpieczeństwa państwa” z udziałem Michała Dworczyka można zobaczyć [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl