Rzecznik KEP: Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą wiarą

Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą, tradycją i wiarą – podkreśla rzecznik KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik. Jak mówi, obchody są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, która towarzyszy katolikom w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik przypomina w tym kontekście również słowa papieża Benedykta XVI, który przestrzegał przed Halloween.

Papież Benedykt XVI podkreślił, że ten zwyczaj promuje kulturę śmierci oraz popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości. Niestety ofiarami Halloween są często dzieci, które mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierane przez dorosłych. Jest jednak nadzieja na przyszłość – rodzice, którzy dokładnie wiedzą, co jest dobre dla swoich dzieci, coraz częściej wybierają korowody lub bale świętych, zamiast przebierania dzieci w upiorne stroje. Lepiej dać dzieciom coś pozytywnego niż straszyć je upiorami – zaznacza rzecznik KEP.

Korzenie obchodzonego tuż przed dniem Wszystkich Świętych, a więc dziś, Halloween tkwią w kulturze starożytnych Celtów. Ludy te wierzyły, że 31 października dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć. W celu odstraszenia umarłych zaczęto więc przebierać się w odrażające, odpychające maski i kostiumy upiorów, demonów i czarownic. Na popularności Halloween zyskało najbardziej w USA.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl