A. Macierewicz: XXI Forum Polonijne przypomina nam o naszych obowiązkach

Jako parlamentarzysta wziąłem sobie to do serca i to jest jedna z ról, jaką pełni to forum. Przypomina nam o naszych obowiązkach – mówił w sobotę były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas XXI Forum Polonijnego zorganizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się drugi dzień XXI Forum Polonijnego. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.

Drugi dzień Forum Polonijnego rozpoczęła uroczysta Msza Święta.

Te spotkania zawsze są bardzo wartościowe – podkreślał ks. bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

– Trzeba pogratulować tej bardzo ważnej inicjatywy i dziękować Panu Bogu, że ona jest, a jednocześnie modlić się, by przynosiło to efekty – takie, jakie mogą przynosić wszelkie rozmowy, które są prowadzone szczerze, w zaufaniu, po prostu w Bożym duchu – wskazał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Forum Polonijne to dobra platforma wymiany zdań, opinii i przedstawienia problemów, z jakimi boryka się polonia – zauważyła prawnik Maria Szonert-Binienda.

– Forum Polonijne to bardzo ważne wydarzenie. Mamy przedstawicieli polonii z całego świata. Mamy także przedstawicieli Sejmu, Senatu, rządu, pana prezydenta, tak więc jest grupa osób, gdzie kwestie polonijne są istotne dla tych wszystkich instytucji, organów, jak i przedstawicieli – mówiła Maria Szonert-Binienda.

– To jest całe bogactwo, że są te różne punkty widzenia i czasami możemy czuć się dotknięci, zadowoleni czy też niezadowoleni, ale kiedy w pierwszej chwili możemy nawet protestować, to zapładnia nasz umysł i możemy stwierdzić, że „może ktoś jednak w czymś miał racje” – zaznaczyła prof. Mira Modelska-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie.

To także możliwość wsłuchania się w głosy Polaków, którzy mieszkają na Kresach Wschodnich – podkreślił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Wsłuchania się w ich potrzeby;  w to, czego pragną; w to, w czym trzeba im pomóc. Tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne, a to forum ma już tak długą tradycję, że bez niego losy Polonii i Polaków rozsianych po całym świecie, byłyby bardzo trudne do opisania i zdiagnozowania – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

A te diagnozy trafią do władz państwowych – zauważył prezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii w Australii Adam Gajkowski.

– Na pewno podejmiemy, tak jak i co roku, konkretne uchwały. Będą one zapisane i skierowane do rządu, Sejmu, Senatu jako nasze dezyderaty – powiedział Adam Gajkowski.

Z pewnością wniosków będzie sporo, bo i problemy z roku na rok się mnożą.

– Jako parlamentarzysta wziąłem sobie to do serca i to jest jedna z ról, jaką pełni to forum. Przypomina nam o naszych obowiązkach – zaznaczył b. szef MON Antoni Macierewicz.

Uczestnicy forum wzięli też udział w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam i Radia Maryja. [czytaj więcej

Forum Polonijne zakończy się w niedzielę. Zwieńczy je uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

         Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl