fot. Lech Muszyński

[TYLKO U NAS] J. Mallon: „Różaniec na Wybrzeżu” to największe wydarzenie katolickie w Wlk. Brytanii

„Różaniec na Wybrzeżu” to największe wydarzenie katolickie w Zjednoczonym Królestwie w tym roku. Mamy potwierdzonych 200 miejsc modlitwy na Wyspach Brytyjskich – powiedział w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja John Patrick Mallon, współzałożyciel katolickiej telewizji internetowej Sancta Familia Media.

W rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR John Patrick Mallon przybliżył najpierw historię Kościoła w Szkocji, która „była bardzo zróżnicowana w ciągu ostatnich kilku stuleci. Jako katolicy doświadczyliśmy tu bardzo dramatycznego losu w okresie reformacji. Nasza wiara została niemalże wymazana z mapy Szkocji, z wyjątkiem niektórych wysp zachodnich i północnych”.

– W miarę rozwoju społecznego zwiększyła się imigracja z Irlandii i Europy Wschodniej, z krajów tj. Litwa czy Polska. Wiara katolicka powróciła do Szkocji i w XIX w. zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, a nasza obecność w społeczeństwie została utrwalona i otrzymaliśmy więcej swobód. (…) W ostatnich latach odnotowaliśmy pewnego rodzaju rozwój, jeśli chodzi o liczbę powołań i ilość wiernych. Wiele osób przypisuje to błogosławieństwom z 2010 roku. Aktualnie mamy ok. 20 potencjalnych kandydatów do stanu kapłańskiego. Jest to ilość zadowalająca, jeśli chodzi o Szkocję Zachodnią. Z pewnością jesteśmy najliczniej praktykującym wyznaniem chrześcijańskim w porównaniu do istniejących Kościołów – wskazał gość Radia Maryja.

Współzałożyciel Santa Familia Media przedstawił również historię powstania pierwszego katolickiego startup’u w Szkocji, mówiąc: „wszystko zaczęło się ode mnie i mojego kuzyna Briana z Parafii Świętej Rodziny w miejscowości Mossend. Bardzo interesowało nas robienie filmów. Nagrywaliśmy Msze Święte i błogosławieństwa. Im dłużej się tym zajmowaliśmy, tym więcej dowiadywaliśmy się o historii regionu”.

– Zdecydowaliśmy, że zrobimy więcej filmów, a wtedy proboszcz o. James Grant poprosił nas o założenie strony na Facebook’u wraz z jednym z parafian. Tak powstała strona, na której umieszczamy nasze filmy, aby podzielić się nimi z innymi. W krótkim czasie okazało się, że filmy są w dobrej jakości i podobają się. Zaczęto nas pytać o możliwości płatnej pracy przy filmach, chociaż z zawodu nie jesteśmy filmowcami. Zdecydowaliśmy się spróbować i poświęcić cały nasz czas robieniu materiałów wideo i rozwijaniu strony. W ciągu ostatnich dwóch lat strona potężnie się rozwinęła i śledzi ją 25 tys. osób. Jest największą stroną religijną w Szkocji i trzecią największą w Zjednoczonym Królestwie. Rozrasta się każdego dnia – zaznaczył.

– Wiemy, że wśród osób odwiedzających naszą stronę nie zawsze są sami katolicy. Jest duże zainteresowanie. Ludzie komentują, zadają pytania. Są wśród nich niepraktykujący katolicy, którzy mogą zastanowić się, dlaczego opuścili Kościół i być może do niego wracają. Nie znamy liczb, ale z całą pewnością są tam gdzieś ludzie, których te filmy zainspirowały i wpłynęły na nich – dodał.

John Patrick Mallon jest odpowiedzialny za medialną obsługę akcji „Różaniec na Wybrzeżu”, która jest zorganizowana w intencji wiary, życia i pokoju na Wyspach Brytyjskich. Jak zaznaczył, „będzie to największe wydarzenie katolickie w Zjednoczonym Królestwie w tym roku. Mamy potwierdzonych 200 miejsc modlitwy na Wyspach Brytyjskich i liczba ta ciągle rośnie” – poinformował.

– Uderzający jest fakt, z jaką zawrotną szybkością idea ta zawładnęła wyobraźnią ludzi. Oczywiście ludzie widzieli te wspaniałe wiadomości, płynące z Polski oraz te o różańcu na wybrzeżu w Irlandii. Niesamowite jest to, jak ludzie tym naprawdę żyją. My tutaj prowadzimy stronę, odpowiadamy codziennie na maile, ale to są ludzie świeccy, katolicy, którzy organizują to wydarzenie dla siebie. Wydaje się, że zasiane ziarno wyrosło. Mamy też poparcie i błogosławieństwo Ojca Świętego, jak również wielu biskupów ze Zjednoczonego Królestwa, więc będzie to piękny dzień – mówił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Johnem Patrickiem Mallonem dostępna jest [tutaj].

RIRM

 

drukuj