fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

A. Macierewicz: Należy wykorzystać międzynarodową presję na Rosję ws. odzyskania warku Tu-154M

Ponad rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy rządowego Tupolewa, która obligowała Rosję do zwrotu szczątków maszyny. Należy wykorzystać międzynarodową presję na Rosję ws. odzyskania warku Tu-154M – stwierdził Antoni Macierewicz, szef podkomisji badającej tragedię.

Władze Polski przedstawiły raport z wykonywania tej rezolucji. Nasze MSZ stwierdziło, że przetrzymywanie wraku jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia.

Były szef MON-u Antoni Macierewicz oznajmił, że Rosjanie zwlekają z oddaniem Polsce wraku, ponieważ boją się prawdy.

– To, co w swojej uchwale Rada sformułowała, że Rosja boi się zwrócić tego wraku, bo jest świadoma swojej odpowiedzialności za tę tragedię. Strona rosyjska nie chce wydać tego dowodu dlatego, bo nie chce, by Polacy i świat doszli do prawdy o tragedii smoleńskiej. Powtarzam jeszcze raz, że jest przychylny klimat dla presji, którą trzeba wykorzystywać tak samo jak w sprawie dramatu katyńskiego. Nic w tej kwestii nie działo się natychmiast – powiedział Antoni Macierewicz.

Strona rosyjska utrzymuje, że nie może zwrócić wraku, ponieważ jest on dowodem rzeczowym w trwającej sprawie karnej dotyczącej katastrofy.

W przyszłym roku minie 10 lat od katastrofy pod Smoleńskiem. Na pokładzie maszyny było 96 osób, w tym śp. prezydent Lech Kaczyński.

 

RIRM

drukuj