fot. flickr.com

Reformy finansowe w Grecji

Grecki rząd planuje przeprowadzić reformy finansowe. Wśród nich jest redukcja podatków, walka z biurokracją oraz przyciągnięcie zagranicznych inwestorów.

Jak podkreślił premier kraju Kiriakos Mitsotakis, reformy mają przywrócić wiarygodność Grecji oraz przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Przygotowano również długą listę inwestycji, która odblokuje jego rządy.

Priorytetem jest zagospodarowanie terenów dawnego lotniska Aten na nadmorskim przedmieściu Elliniko. Inwestycja, która obejmie m.in. zabudowę mieszkaniową czy park, warta jest co najmniej 8 miliardów euro.

Dzięki tym inwestycjom, wielu Greków będzie mieć pracę – podkreślił Panagiotis Kranias, mieszkaniec Aten, w rozmowie z reporterem Radia Maryja Jakubem Jóźwiakiem.

– Uważam, że inwestycja na Elliniko musi się odbyć. Kiedyś to było centralne lotnisko Grecji, jednak ten teren od 15 lat jest całkowicie opuszczony. Ma jednak wiele perspektyw na dobre zagospodarowanie, ponieważ jest to duży obszar. Zgodnie z tymi inwestycjami nie tylko zmieni się życie mieszkańców południowych przedmieść, ale całych Aten. Mają powstać wieżowce, kasyno, parki. Uważam, że to polepszy życie Ateńczyków – wskazał Panagiotis Kranias.

Wśród przewidzianych inwestycji jest również kopalnia złota prowadzona w północnej Grecji przez jedną z kanadyjskich firm.

Kiriakos Mitsotakis przyznał, że rozważa przyznanie firmie licencji na kolejny projekt górniczy w północno-wschodniej części Tracji. Wartość inwestycji wynosi 1 miliard euro.

 

Jakub Jóźwiak/RIRM

drukuj