fot. PAP/Paweł Supernak

J. Zieliński: Rząd każdego roku zwiększa nakłady na system ratowniczo-gaśniczy

Rząd Prawa i Sprawiedliwości każdego roku zwiększa nakłady finansowe na system ratowniczo-gaśniczy – powiedział w piątek wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dodał, że dzięki zmianom przepisów ponad 14,3 tys. jednostek OSP otrzyma dodatkowe wsparcie z budżetu państwa.

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński zatwierdził podział środków, o które wnioskowały ochotnicze straże pożarne. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa w ramach dodatkowego wsparcia, które wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W tym roku na ten cel przeznaczono 82 mln zł.

Wiceszef resortu Jarosław Zieliński na piątkowej konferencji prasowej poświęconej wsparciu finansowemu dla OSP zaznaczył, że wysoki poziom bezpieczeństwa w Polsce jest wynikiem sprawnie działających służb państwowych, ale także organizacji społecznych takich jak ochotnicze straże pożarne.

Zieliński ocenił, że Państwowa Straż Pożarna i OSP to dwa płuca tego samego systemu ratowniczo-gaśniczego. Przypomniał, że w roku 2017 strażacy PSP i OSP wyjeżdżali do zdarzeń 520 tys. razy, zaś w roku ubiegłym 502 tys. razy. Dodał, że połowę z tych zdarzeń obsługuje PSP, a drugą połowę PSP wspólnie z OSP.

Kilkaset tysięcy druhen i druhów, wraz z wyposażeniem poszczególnych jednostek, to jest wielki potencjał, który pomaga zapewnić bezpieczeństwo, reagować na wszystkie zdarzenia, które tego wymagają” – mówił Jarosław Zieliński.

Wiceszef resortu podkreślił jednak, że jednostki OSP wymagają wsparcia ze strony podmiotów publicznych, „ponieważ same nie są w stanie zakupić potrzebnego im wyposażenia”.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększa rokrocznie nakłady na system ratowniczo-gaśniczy. Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem zwiększyliśmy nakłady z budżetu państwa na jednostki OSP o ponad 30 proc. Ponadto w programie modernizacji służb mundurowych, który jest aktualnie realizowany (…) dla jednostek OSP przewidzieliśmy kwotę 501 mln zł i z tej kwoty jednostki OSP korzystają już trzeci rok” – wyliczał Jarosław Zieliński.

Wiceszef resortu zaznaczył, że w tym roku dzięki dobrej współpracy rządu i samorządu zakupiono 490 samochodów ratowniczo-gaśniczych, zaś w roku ubiegłym kupiono ich 370.

To świadczy o tym, jakie jest nasze podejście do jednostek ochotniczych straży pożarnych” – dodał.

Jarosław Zieliński zwrócił uwagę, że oprócz działalności ratowniczo-gaśniczej OSP podejmują szereg działań o charakterze społecznym, wśród nich m.in. propagują wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, prowadzą działania z zakresu oświaty i wspierania kultury, a także prowadzą działalność sportowa.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości pana premiera Mateusza Morawieckiego postanowił wesprzeć strażaków również w tej działalności. W tym roku po raz pierwszy została wyasygnowana z budżetu państwa znacząca kwota 82 mln zł na wsparcie jednostek OSP w tych dziedzinach, które związane są z działalnością na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego” – mówił wiceszef MSWiA.

Jak poinformował, w terminie do 10 września na ponad 16 tys. jednostek OSP wnioski o dotacje złożyło 14 340 jednostek. Dodał, że wszystkie z tych wniosków zostały zaakceptowane i jednostki otrzymają wsparcie w kwotach o jakie wnioskowały.

To jest na ogół kwota ok. 5 tys. zł. Są też wnioski na nieco mniejsze kwoty” – poinformował Jarosław Zieliński.

Wiceminister zaznaczył, że po rozdzieleniu pieniędzy z kwoty 82 mln zł pozostało około 10 mln, które zostaną rozdzielone podczas drugiej edycji programu. Wnioski o te pieniądze można składać do 1 października.

Komendant Główny gen. brygadier Leszek Suski przypomniał bardzo dużą rolę, w wyjazdach straży pożarnych do zdarzeń, odgrywają ochotnicze straże pożarne.

Te jednostki muszą być odpowiednio wyposażone i odpowiednio wyszkolone, ale jednostki OSP to nie tylko działalność ratownicza. To jest również krzewienie kultury fizycznej, udział w różnego rodzaju uroczystościach, podejmowanie działań związanych z tradycją, z historią, z inną działalnością na terenie gmin i powiatów” – mówił gen. brygadier Leszek Suski.

W tej chwili pali nam się składowisko odpadów w województwie lubelskim. Powierzchnia tego pożaru to ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Działa tam 27 zastępów, połowa z nich to zastępy OSP” – mówił Komendant Główny.

Za wypłatę dodatkowego wsparcia dla OSP będzie odpowiedzialny Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Pieniądze będą przelewane na rachunki bankowe OSP, które zostały wskazane w umowach dotyczących dotacji. Wszystkie OSP otrzymujące dodatkowe wsparcie będą musiały sporządzić sprawozdania, w których opiszą wykonanie dofinansowanych zadań.

W jednostkach OSP w całym kraju służy około pół miliona strażaków ochotników, a ponad 100 tys. jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. Ponad 4400 jednostek OSP i niemal 200 tys. ochotników włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl