fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

MIiR odpowiada na zarzuty stołecznego ratusza ws. bonifikat dot. użytkowania wieczystego

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju odpowiada na zarzuty stołecznego ratusza ws. bonifikat dot. użytkowania wieczystego. Resort zapowiada nowelizację ustawy.

Zdaniem prezydenta stolicy, ustawa, na mocy której dokonuje się przekształcenia, jest „bublem prawnym”. Władze Warszawy twierdzą, że problemy z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu to efekt złych przepisów.

Zarzuty te odpierał w Sejmie wiceminister inwestycji Artur Soboń. Jak mówił, rząd powierzył samorządom zadanie przeprowadzenia uwłaszczania, dając dużą swobodę i długi termin.

Nieprawdą jest to, że w zakresie tej ustawy są jakiekolwiek niejasności bądź wątpliwości – przekonywał wiceminister.

Jak mówił, w tej sprawie wielokrotnie dochodziło do spotkań z przedstawicielami warszawskiego ratusza.

Sprawa ważna dla wielu Polaków stała się pretekstem do ataku politycznego – mówi Artur Soboń.

Liczyłem na to, że tej konferencji prasowej nie będzie, bo z Warszawą rozmawiamy od wielu miesięcy. Liczyłem na to, że nie będzie to powodem do ataków politycznych, tylko że prezydent Trzaskowski po prostu zacznie realizować tę ustawę. Tak się nie stało. Jesteśmy gotowi, żeby nawet w tym miesiącu takie zmiany zaproponować. Będą one bardzo korzystne dla obywateli. Będzie to cały pakiet zmian, które będą korzystne nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla całej Polski i odblokują również uwłaszczenie w Warszawie – wskazuje Artur Soboń.

Pakiet zmian prawnych #GruntToWłasność przewiduje m.in. wyeliminowanie blokowania przekształcenia koniecznością dokonania podziału nieruchomości zabudowanej na cel mieszkaniowy, na której są dodatkowo inne obiekty. Zapisano także wprowadzenie „uproszczonego” trybu dokonywania podziału nieruchomości, w przypadkach gdy taki podział będzie niezbędny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj