fot. PAP/Tomasz Gzell

P. Mucha: W poniedziałek powołanie sędziego Jędrejka w skład PKW

W poniedziałek o godz. 13.30 planowana jest uroczystość powołania sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka w skład Państwowej Komisji Wyborczej – poinformował w piątek PAP zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

W piątek wygasa członkostwo w PKW jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego. W Komisji zastąpi go Jędrejek.

Sędziów w skład PKW powołuje prezydent w drodze postanowienia. Zgodnie z przepisami, uzupełnienie składu PKW musi nastąpić w ciągu 5 dni od dnia wygaśnięcia członkostwa w Komisji.

Dołączenie sędziego Jędrejka do składu PKW nie oznacza, że zastąpi on Hermelińskiego na funkcji przewodniczącego Komisji. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przewodniczącego PKW wybierają sędziowie – członkowie Komisji.

Zgodnie z obecnym przepisem Kodeksu wyborczego, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wskazywani są przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW wynosi 9 lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.

W piątek 29 marca przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, w związku z tym jego miejsce w Komisji zająć musi czynny sędzia TK lub w stanie spoczynku, wskazany przez prezesa Trybunału.

W połowie marca prezes TK Julia Przyłębska poinformowała o skierowaniu pisma do prezydenta, w którym wskazała sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata prezesa TK w PKW.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że nowym szefem PKW może zostać sędzia Zbigniew Cieślak, który jako jedyny z obecnego składu wyraził chęć kierowania Komisją. Jeśli jednak jego kandydatura nie uzyska poparcia sędziów, kandydowanie na przewodniczącego Komisji rozważać ma obecny zastępca szefa PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.

Grzegorz Jędrejek w lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną.

Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Od 2005 r. jest zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2012 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl