fot. twitter.com

USA: Bolton znów ostrzega Rosję przed wojskową obecnością w Wenezueli

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ponownie ostrzegł w piątek Rosję przed militarną obecnością w Wenezueli. Wojskowe operacje w tym kraju to „bezpośrednie zagrożenie” dla porządku międzynarodowego – ocenił.

„Zdecydowanie ostrzegamy podmioty spoza zachodniej półkuli przed rozmieszczaniem wojskowych aktywów w Wenezueli lub gdziekolwiek indziej na (tej) półkuli z intencją ustanowienia lub rozszerzenia militarnych operacji” – przekazał w oświadczeniu Bolton.

Dodał, że Stany Zjednoczone będą uznawać „takie prowokacyjne działania za bezpośrednie zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie”.

Wcześniej we wtorek Bolton ostrzegł we wpisie na Twitterze Rosję, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować podejmowanych przez nią prób ingerowania w wewnętrzne sprawy Wenezueli.

W ubiegłym tygodniu w Wenezueli wylądowały dwa rosyjskie samoloty, które według miejscowych mediów miały przywieźć szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz ok. 100 żołnierzy. Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że rosyjscy żołnierze muszą opuścić Wenezuelę. Dodał, że w kwestii tego, w jaki sposób ma się to stać, „wszystkie opcje są otwarte”.

W Wenezueli od ponad dwóch miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli.

Rosja tymczasem uznaje, że prawowitym prezydentem kraju jest dalej Maduro. W zeszłym roku wygrał on wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale sposób ich przeprowadzenia nie spełniał standardów demokratycznych i wybory nie zostały uznane przez państwa zachodnie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl