fot. PAP/Arek Markowicz

W Warszawie rozpoczął się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej

Galą Wieczorną z udziałem premier Beatą Szydło na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się dwudniowy Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Przybyli na niego premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Podczas kongresu ma być podpisana „Deklaracja Warszawska” oraz zaprezentowane start-upy z państw V4.

Innowacje mają istotny wpływ na gospodarkę – podkreślił dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Innowacje to jest też podniesienie poziomu efektywności gospodarowania w ogóle, czyli z jednej jednostki czynnika produkcji, a więc pracy, kapitału i ziemi. Dzięki innowacjom, dzięki branżom wiedzochłonnym, dzięki wysokim technologiom możemy uzyskać więcej dochodu. Możemy po prostu więcej, efektywniej produkować, gospodarować – wyjaśnił dr Marian Szolucha.

Głównym organizatorem Kongresu jest Polski Fundusz Rozwoju. Zaproszeni są m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm, start-upów i organizacji pozarządowych.

Wśród prelegentów znajdą się m.in.: Mateusz Morawiecki – wicepremier, minister finansów i rozwoju, Jarosław Gowin – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Paweł Borys – prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, utworzona zostanie specjalna linia na sfinansowanie programu grantów dla organizacji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z formatu V4.

RIRM

 

drukuj