Warszawa: W niedzielę 29. finał międzynarodowej parafiady

1,5 tys. uczestników z dziewięciu krajów weźmie udział w 29. finale Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, która w niedzielę rozpocznie się w Warszawie – poinformował PAP Adam Ligęza, rzecznik prasowy imprezy.

Jak zaznaczył Adam Ligęza, w rozgrywkach oprócz dzieci z Polski wezmą udział reprezentacje młodzieży polonijnej z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Słowacji oraz gościnnie – reprezentacja z Czech.

Dla gości z innych krajów jest to okazja do integracji z młodzieżą z Polski, a także wzbogacenie wiedzy o polskiej historii i kulturze” – podkreślił rzecznik.

Rozgrywki odbędą się w obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zawodnicy mają rywalizować w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, podzielonych na cztery kategorie wiekowe. Wśród dyscyplin będą lekkoatletyka (biegi, biegi przełajowe, rzut palantówką, skok w dal), tenis stołowy, badminton, pływanie, ringo, szachy, warcaby, bieg na orientację oraz piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa. Zwycięzcy będą dekorowani medalami oraz otrzymają puchary i dyplomy. Przez cały czas prowadzona będzie klasyfikacja generalna, a pod koniec rozgrywek wręczone zostaną nagrody dla najbardziej wszechstronnej reprezentacji.

Adam Ligęza przypomniał, że twórca parafiady, pijar o. Józef Joniec – który zginął w 2010 r. w katastrofie w Smoleńsku – „czerpał z greckiego modelu wychowania, stawiającego na kształtowanie ciała, intelektu i ducha”. Dlatego program imprezy nawiązuje starożytnej greckiej triady: stadion-teatr-świątynia, czyli wychowywania przez sport, sztukę i wiarę.

W ramach filaru „teatr” organizatorzy przygotowali konkursy wiedzy o Polsce, konkursy plastyczne i muzyczne, a także przegląd małych form teatralnych. Nowością w tym roku będzie interdyscyplinarny warsztat dla dzieci i młodzieży „My i świat”, w ramach którego młodzi będą m.in. szukali autorytetów i odkrywali swoje korzenie. W tegorocznym programie znajdzie się 30 tras wycieczkowych po Warszawie. Młodzież zwiedzi m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zamek Królewski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, siedzibę Telewizji Polskiej oraz gmach Sejmu i Senatu.

Na program duchowy parafiady złoży się udział we wspólnych modlitwach i codziennych Mszach św.

Z okazji 400-lecia założenia zakonu pijarów w tym roku duchowym przewodnikiem będzie założyciel zakonu i patron parafiady św. Józef Kalasancjusz. Przygotowaliśmy specjalny program poświęcony tej postaci, będą to m.in. wieczorne czuwania ze św. Józefem Kalasancjuszem, w trakcie których zaprezentowane zostaną scenki przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia świętego” – poinformował Adam Ligęza.

Parafiada rozpocznie się od Mszy św. o godz. 16.00 pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Po Mszy św. odbędzie się koncert inauguracyjny, który poprowadzi zespól ewangelizacyjny „Chusti”.

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. z inicjatywy o. Józefa Jońca. Jedną z głównych aktywności stowarzyszenia jest coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży – po raz pierwszy w 1988 r. – do której wstępem są parafiady regionalne. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców. O. Joniec, inicjator Parafiady, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl