Warszawa: 10 kwietnia – uroczystości państwowe i miejskie

10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie zaplanowano państwowe obchody, uroczystości przygotował też stołeczny ratusz – zapowiedziała w piątek dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Gawor.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy poinformowała, że dotychczas na 10 kwietnia w Warszawie zaplanowano pięć zgromadzeń.

„Zgłoszono osiem zgromadzeń publicznych. Z jednego wycofał się sam organizator; w jednym przypadku organizator dostał zakaz; w kolejnym – wniosek pozostał bez rejestracji. Formalnie na tę chwile jest zarejestrowanych pięć zgromadzeń publicznych” – wyliczyła.

Ewa Gawor powiedziała podczas konferencji prasowej, że uroczystości państwowe rozpoczną się od Mszy św. w intencji ofiar katastrofy o godz. 8.00 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

„Po Mszy św., tak jak właściwie co miesiąc, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Również tego dnia odbędzie się m.in. składanie wieńców na cmentarzu Powązkowskim” zapowiedziała.

„Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” dodała Ewa Gawor.

Ewa Gawor poinformowała też, że o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice Archikatedralnej.

„Po niej marsz pamięci, trasą wszystkim znaną (od pl. Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego – PAP), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do pl. Piłsudskiego – PAP)” – zaznaczyła.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy zaznaczyła, że organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wstęp na teren uroczystości państwowych – jak zaznaczyła – ze względów bezpieczeństwa ma być „reglamentowany”, a „zasady i sposób dystrybucji wejściówek czy zaproszeń przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Główne uroczystości będą zabezpieczane przez służby podległe Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do działań włączona zostanie Straż Miejska.

Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 – w godzinę katastrofy zostanie odegrany utwór „Cisza”.

Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Policja ustawi kilka kilometrów barier, m.in., na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu i pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia wygrodzone barierkami będą m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i Bednarska.

Autobusy będą kursowały objazdami; zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem: www.infoulice.um.warszawa.pl oraz www.facebook.com/infoulice.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl