Resort środowiska żąda od władz Warszawy informacji o wycince drzew w latach 2014-2016

Ministerstwo Środowiska żąda od władz Warszawy przedstawienia informacji na temat wycinki drzew w latach 2014-2016, czyli jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów – powiedział PAP rzecznik resortu Paweł Mucha.

„Ministerstwo Środowiska żąda od władz Warszawy, od warszawskiego ratusza przedstawienia informacji, jak wyglądała wycinka drzew w stolicy w roku 2014, 2015 i 2016, zanim nowe przepisy weszły w życie” – powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa.

„Chodzi o to, żeby warszawski ratusz, warszawscy urzędnicy przedstawili informacje, ile wniosków o wycinkę drzew na posesjach prywatnych wpłynęło do warszawskiego ratusza i ile z tych wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie” – dodał.

Według niego takich wniosków – podobnie jak w większości samorządów w Polsce – pozytywnie rozpatruje się ok. 90 proc.

„Ale rozumiem, że skoro dzisiaj warszawscy urzędnicy robią z kwestii drzew problem polityczny, to te dane są zupełnie inne w Warszawie. Oczekuję, żeby te dane jak najszybciej zostały przedstawione opinii publicznej” – mówił.

„W Polsce rocznie ok. 1 mld drzew się wycina, a około 3 mld się sadzi” – przypomniał rzecznik.

Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Do końca 2016 roku pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).

Zmiany nastąpiły też w przypadku kwalifikacji krzewów, które można usunąć bez pozwolenia. Do końca 2016 r. można było usunąć takie krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat. Obecnie zezwolenie nie jest potrzebne, kiedy krzew bądź skupisko krzewów ma powierzchnię do 25 metrów kwadratowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl