Ciąg dalszy rozmów ws. połączenia KHW z PGG

Dziś minister energii Krzysztof Tchórzewski spotka się z górnikami. Rozmowy będą dotyczyły warunków połączeni spółek: Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

Katowicki Holding Węglowy boryka się z ogromnymi problemami finansowymi.  Zadłużenie kopalń wynosi 2,5 mld zł.

– Próbowaliśmy sam holding ratować przez dokapitalizowanie, ale ta wielkość zadłużenia powoduje, że holding samodzielnie nie jest w stanie sobie z tym poradzić, stąd integracja. Dokapitalizowane będzie musiało być już nowe PGG po integracji – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Włączenie holdingu do Polskiej Grupy Górniczej ma zapobiec upadłości kopalń, a także pomóc w restrukturyzacji jego zadłużenia i zapewnić środki na inwestycje. Połączenie firm zostanie poprzedzone porozumieniem społecznym, określającym m.in. warunki przejścia pracowników holdingu do PGG oraz zasady ich wynagradzania w nowej firmie.

– Na pewno są sporne kwestie dotyczące wynagrodzenia, dotyczące gwarancji zatrudnienia wszystkim pracownikom, bo musimy mówić o wszystkich pracownikach – nie tylko kopalń, ale też firm, które są w pełni własnością, w których udziały posiada holding. Na pewno interesuje nas także poziom średniego wynagrodzenia, bezpieczeństwo, bo to jest też ważne w górnictwie, jak nie najważniejsza kwestia – zaznaczył Szczepan Kasiński z WZZ „Sierpień 80” Katowickiego Holdingu Węglowego.

Powiększona o kopalnie holdingu Polska Grupa Górnicza ma zatrudniać ponad 43 tys. osób. W ciągu dwóch lat na inwestycje zostanie wydane ok. 3 mld zł. 1 mld będzie pochodził od inwestorów. Planowane są również rozmowy z bankami na temat odroczenia terminu spłaty zadłużenia oraz zamiany części długu na udziały w Grupie. Dziś, po raz pierwszy, związki i zarządy obu firm wezmą udział we wspólnych negocjacjach. Resort energii liczy na to, że uda się wypracować porozumienie, otwierające drogę do planowanego na 1 kwietnia bieżącego roku połączenia spółek.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj