fot. pixabay.com

Górnicze związki zawodowe i przedstawiciele rządu podpiszą dziś w Katowicach parafowaną umowę społeczną

Górnicze związki zawodowe i przedstawiciele rządu podpiszą dziś w Katowicach parafowaną miesiąc temu umowę społeczną. Określa ona szczegóły, zaplanowanego na najbliższe trzy dekady procesu wygaszania polskich kopalń węglowych.

Umowa społeczna m.in. ma ustawowo zagwarantować zatrudnionym obecnie górnikom pracę do emerytury lub tzw. osłony socjalne, czyli urlopy przedemerytalne. Mają być one płatne w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Do tego wypłacone mają zostać odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł.

Warunkiem wejścia umowy w życie będzie zgoda Komisji Europejskiej na zaproponowane w porozumieniu rozwiązania dotyczące pomocy publicznej dla kopalń. Do Komisji trafił już opracowany przez resort aktywów państwowych oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek prenotyfikacyjny. Otworzyło to etap nieformalnych konsultacji w tej sprawie. Mają one pomóc w sporządzeniu właściwego wniosku o unijną notyfikację programu dla górnictwa.

Następnym krokiem będzie przygotowanie projektu nowej ustawy, określającej zasady działania i subsydiowania sektora węglowego aż do jego wygaszenia. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj