Projekt MON-u zakładający m.in. zwiększenie dodatku dla żołnierzy, którzy doznali najwyższego uszczerbku na zdrowiu

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło projekt, który zakłada m.in. zwiększenie dodatku dla żołnierzy, którzy doznali najwyższego uszczerbku na zdrowiu i szersze dofinansowanie opieki medycznej. Poza tym przewiduje rozszerzenie zapisów ustawy o funkcjonariuszy Agencji Wywiadu.

Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami podkreślił, że zmiany idą w dobrym kierunku, ale powinny być wprowadzane jak najszybciej.

– Ten kierunek jest dobry, natomiast trzeba zrobić wszystko, żeby sprawy poszły do przodu i zostały zwieńczone konkretną ustawą i możliwością korzystania z pewnych uprawnień. Gdzieś tych uprawnień trochę mamy, dzięki ustawie o weteranach. Jest to natomiast trochę zbiurokratyzowane. Nie ukrywam, że zależy nam na tym, żeby te prace zostały przyspieszone, bo w kwestii rehabilitacji czy leczenia, jest to dla nas kluczowa kwestia. Chcemy, żeby te rozwiązania dotyczyły szerokiej grupy weteranów. To jest coś, co jest do udźwignięcia dla państwa – podkreśla Tomasz Kloc.

Status weterana – przyznawany na wniosek zainteresowanego – posiada obecnie 14 tys. byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego ok. 700 osób. Według prezesa Tomasza Kloca około stu z nich to osoby z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.

Od 2012r. 29 maja obchodzi się w Polsce Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl