By Happa - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32264927

Warszawa: konferencja naukowa poświęcona fundamentom ustroju rolnego i szerzącym się nadużyciom

W Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona fundamentom ustroju rolnego i szerzącym się nadużyciom. Organizatorami wydarzenia są m.in. mazowiecki oddział rolniczej ,,Solidarności” i Duszpasterstwo Rolników diecezji siedleckiej.

Uczestnicy konferencji będą mówić o polskim ustroju rolnym, specyfice prawa własności w rolnictwie, niszczeniu mniejszych gospodarstw, braku skutecznej promocji polskiej żywności i braku wpływu rolników na politykę łowiecką.

Głównym celem konferencji jest pokazanie tego, jak ważne w Polsce jest rolnictwo – mówi duszpasterz rolników diecezji siedleckiej. Ks. Stanisław Chodźko podkreśla, że dużo się o tym mówi, ale często nie ma tej świadomości.

– Są ogłaszane różnego rodzaju programy pomocy społecznej, ale rolnicy często są w nich pomijani, mają poczucie krzywdy. Chcemy pokazać zakorzenienie rolnictwa w konstytucji, że jest to gałąź strategiczna dla gospodarki narodowej, dla wyżywienia narodu i powinno być ono pod szczególną ochroną. Następnie jest sprawa własności prywatnej, która nie jest zawsze szanowana. Mamy nawet jeszcze ustawodawstwo socjalistyczne, gdzie często własność prywatna nie jest doceniona. Przez to rolnik cierpi, ponieważ jest nieraz poddany różnego rodzaju szykanom i naciskom. Rolnik często nie jest nawet świadomy, że ma prawo do ochrony własnego rodzinnego gospodarstwa – akcentuje ks. Stanisław Chodźko.

Uczestnicy konferencji podejmą także temat walki z ASF-em. Będzie on rozpatrywany w kontekście polityki łowieckiej. Podczas wydarzenia głos zabiorą m.in. prof. Ryszard Piotrowski i prof. Adam Niewiadomski.

Na koniec konferencji jej uczestnicy przyjmą wspólne stanowisko, które zostanie przekazane do wiadomości dla rządu.

RIRM

drukuj