fot. PAP/Rafał Guz

Społeczna Rada działająca przy komisji weryfikacyjnej postuluje o zwrot niesłusznie zreprywatyzowanych nieruchomości

Zwrot niesłusznie zreprywatyzowanych nieruchomości przy ul. Twardej 8/10 w Warszawie postuluje Społeczna Rada działająca przy komisji weryfikacyjnej.

Społeczna Rada to organ opiniujący i doradczy, funkcjonujący przy komisji weryfikacyjnej badającej warszawską reprywatyzację.

W opinii Rada wskazuje na błędnie wydaną decyzję reprywatyzacyjną ws. nieruchomości przy ul. Twardej 8/10. W wyniku decyzji stołecznego Ratusza, działka za ułamek rzeczywistej ceny trafiła w ręce handlarza roszczeń Macieja M. Nieruchomość musiało wtedy opuścić jedno z najlepszych warszawskich gimnazjów. W opinii na temat tej sprawy Społeczna Rada podkreśla, że wynik postępowania dekretowego – jeszcze przed jego przeprowadzeniem – był z góry ustalony na korzyść Macieja M. Jednocześnie uchwała Rady Miasta w sprawie nieruchomości została podporządkowana prywatnym interesom.

Stołeczny radny Oskar Hejka, koordynator Społecznej Rady, podkreśla, że
”wnioski zawarte w opinii wynikają z analizy akt postępowania administracyjnego”.

– Doszliśmy do wniosku, że pracownicy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy prowadzili te postępowanie w sposób rażący. Popełnili bardzo wiele błędów w tym postępowaniu, które skutkowały wydaniem decyzji administracyjnych na rzecz osób, które tych decyzji otrzymać nie powinny. W naszej ocenie wszystkie decyzje administracyjne, które zostały wydane w tych postepowaniach, powinny zostać wyeliminowane z porządku prawnego. Cały majątek miasta, mieszkańców Warszawy, który został przekazany osobą prywatnym, powinien powrócić do zasobów miejskich – mówi Oskar Hejka.

Zgodnie z prawem opinie wydawane przez Radę Społeczną komisja weryfikacyjna bierze pod uwagę przy kształtowaniu werdyktu wydawanego w stosunku do danego postępowania reprywatyzacyjnego.

  Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj