Czy Politechnika Lwowska będzie nosić imię Stepana Bandery?

Z inicjatywą, aby Politechnika Lwowska nosiła imię Stepana Bandery, wystąpiło kilku wykładowców tej uczelni. Przy okazji jeden z nich atakuje Polskę, twierdząc, że Józef Piłsudski, Roman Dmowski i żołnierze Armii Krajowej są winni śmierci tysięcy Ukraińców.

Głównym pomysłodawcą nadania Politechnice Lwowskiej imienia Stepana Bandery jest wykładowca uczelni Wjaczesław Hnatuk. Dr Lucyna Kulińska pomysł ten określa wprost jako porażający i wręcz skandaliczny.

– Jak uczelnie wyższe, jak Ukraina może sobie wziąć na bohatera człowieka, który – powiedzmy sobie szczerze – był psychopatą, człowiekiem, który w dzisiejszych kategoriach określany byłby jako terrorysta, który ponosi moralną, a w pewnych wypadkach i fizyczną odpowiedzialność za wiele zbrodni dokonanych zarówno na Polakach, jak i na Ukraińcach? – dopytuje historyk.  

Na stronie internetowej wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Politechniki Lwowskiej zamieszczono „artykuł” Wjaczesława Hnatuka, w  którym pisze, że dla pracowników i studentów jest zaszczytem przebywać w uczelni, do której niegdyś uczęszczał jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ukraiński wykładowca podkreśla także, że nadanie uczelni imienia Bandery mogłoby wywołać rezonans zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Polsce.

„Można przewidzieć silną, negatywną reakcję obecnego przywództwa politycznego sąsiedniej Polski, której premier Jarosław Kaczyński i szef MSZ szantażują nas, mówiąc, że Ukraina nie wejdzie z Banderą do Unii Europejskiej” – czytamy w artykule.

Gdyby tego było, mało autor „artykułu” podkreśla, że w Polsce czci się Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i żołnierzy Armii Krajowej, którzy są – jego zdaniem – winni śmierci tysięcy Ukraińców.

Tymczasem – jak zaznacza dr Lucyna Kulińska –  to dowódca UPA jest odpowiedzialny za prowadzone od wiosny 1943 roku ludobójstwo na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zatem gloryfikowanie takiego zbrodniarza to skandal.

 – Przede wszystkim w naszym parlamencie „leży odłogiem” ustawa debanderyzacyjna, która nie pozwoli na terenie Polski, gdzie już teraz przebywa bardzo wielu obywateli ukraińskich, na kultywowanie nacjonalizmu i szowinizmu ukraińskiego, w wydaniu szczególnie banderowskim – podkreśla dr Lucyna Kulińska.

 Poza tym należy zaprzestać kontaktów z ludźmi, którzy przygotowują tego typu pomysły.

– Możemy na przykład zerwać kontakty z tą uczelnią. Możemy jej przedstawicieli nie zapraszać do Polski. Przede wszystkim jednak powinniśmy swoje zdanie na ten temat wypowiedzieć publicznie. Powiedzieć, że to jest rzecz niedopuszczalna –  wskazuje historyk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl