Szczyt UE-Ukraina: nie podpisano deklaracji o europejskiej perspektywie Ukrainy

Po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE nadszedł czas na przygotowanie mapy drogowej dalszego zbliżenia między Kijowem i Brukselą – tak ukraiński prezydent Petro Poroszenko podsumował 19. szczyt Ukraina–UE.

Na zakończenie wczorajszego szczytu, wbrew oczekiwaniom Kijowa, nie przygotowano deklaracji końcowej mówiącej o europejskiej perspektywie Ukrainy.

Mimo tego prezydent Poroszenko zaakcentował, że szczyt ten otworzył drogę do głębszej integracji między Kijowem i Brukselą oraz dodał, że Brexit nie powinien być przeszkodą  na drodze do rozszerzenia i wzmocnienia jedności i solidarności Unii z Ukrainą.

Prof. Tadeusz Marczak z Uniwersytetu Wrocławskiego zaznacza, że mimo, iż Unia Europejska potwierdziła poparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy, zastrzeżenia w tej kwestii zgłaszały inne kraje członkowskie.

– W tej kwestii zastrzeżenia od dawna składała Holandia, ale musimy też podkreślić stanowisko Polski wyrażone czy to przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, czy przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. To stanowisko jest krótkie: Ukraina z Banderą nie wejdzie do Unii Europejskiej. Zwraca się tutaj uwagę, bardzo słusznie zresztą, na niepokojący trend w polityce historycznej Ukrainy – na gloryfikację ludobójstwa – podkreśla prof. Tadeusz Marczak.

Wśród tematów dwudniowego szczytu Ukraina – UE pojawiła się kwestia rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, walka z korupcją występującą w tym kraju, a także współpraca energetyczna.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl