fot. PAP/EPA

Dwa lata wojny na Ukrainie

Ukraina cały czas zabiega o międzynarodowe wsparcie. W sobotę 24 lutego mija druga rocznica zbrodniczej napaści Rosji na naszych wschodnich sąsiadów.

Jutro miną dokładnie dwa lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Dwa lata, podczas których wojska Putina niemalże doszczętnie zniszczyły wiele wsi i miast. Życie straciło wielu niewinnych ludzi.

W całej grupie G20 istnieje silne, wyraźne pragnienie, aby rosyjska agresja zakończyła się i zapanował pokój w sposób chroniący prawa Ukraińców do wolności, do swojej przyszłości, do integralności terytorialnej ich kraju –  mówił Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Stany Zjednoczone chcą uczcić tę niechlubną rocznicę. We współpracy z innymi krajami zapowiadają sankcje, które obejmą ponad pół tysiąca podmiotów.

Sankcje będą wymierzone w kompleks wojskowo-przemysłowy w Rosji, ale też w krajach trzecich. To przedsiębiorstwa, które pomagają Rosji ułatwić dostęp do potrzebnych jej towarów – zaznaczył Wally Adeyemo, zastępca sekretarza skarbu USA.

Ukrainie kończy się amunicja. Sygnalizują to żołnierze, którzy walczą na froncie. W ostatnich tygodniach Senat USA przyjął pakiet pomocowy o wartości 95 mld dolarów, który przewiduje fundusze dla Kijowa. Spiker Izby Reprezentantów nie poddał go jednak pod głosowanie.

Czy Ukraińcy przetrwają bez wsparcia Kongresu? Oczywiście, ale nie wszyscy. To będzie tragedia dla wszystkich z nas, nie tylko dla Ukrainy, Ukraińców, całej Europy. Zobaczycie. Putin nigdy się nie zatrzyma. Będzie jechał przez Europę Wschodnią – zauważył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

W poniedziałek z Paryża popłynie sygnał, że Europa, mimo upływającego czasu, dalej będzie wspierać Ukrainę w jej walce o niepodległość.

Prezydent Macron zaprosił w trybie ad hoc do Paryża szereg przywódców europejskich po to, żeby porozmawiać na temat nowych propozycji rozwiązań i pomocy dla Ukrainy. Będziemy o nich rozmawiali w szczegółach – zapowiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

Tymczasem, jak poinformował minister obrony Ukrainy, siły obrony kraju otrzymały nowe transportery opancerzone M113, które są przystosowane do ewakuacji rannych z pola walki.

Dziesiątki pojazdów ewakuacyjnych już przybyły na Ukrainę, a kilkaset dalszych oczekiwanych jest w najbliższym czasie – podkreślił Rustem Umierow, minister obrony Ukrainy.

Pojazdy już trafiają do oddziałów na froncie. Ich producentem są Stany Zjednoczone.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl