Putin rozmawiał o kryzysie ukraińskim z Merkel i Hollande’em

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande’em; rozmowa dotyczyła sytuacji na wschodzie Ukrainy – poinformował Kreml w wydanym w piątek komunikacie.

Według oświadczenia rozmówcy podkreślili, że priorytetowym zadaniem jest „niedopuszczenie do dalszej degradacji sytuacji w strefie konfliktu” w Donbasie; w związku z tym pierwszorzędną wagę ma realizacja ustaleń dotyczących wycofania broni ciężkiej z linii rozgraniczenia walczących stron.

„Ważną rolę w zapewnieniu rozejmu powinna mieć skuteczna praca specjalnej misji obserwacyjnej OBWE” – podano w komunikacie.

Rosyjski prezydent ocenił, że działania sił ukraińskich na południowym wschodzie Ukrainy mają „charakter prowokacyjny”. Jak głosi komunikat, Putin zwrócił się do swoich rozmówców, „by bardziej aktywnie wpływali na stronę ukraińską, także w trakcie przyszłych kontaktów z (prezydentem Ukrainy) Petrem Poroszenką w Warszawie”.

Troje przywódców podkreśliło m.in., że konieczne jest zintensyfikowanie rozmów w różnych formatach „w celu pełnego i całościowego wypełnienia” porozumień mińskich – głosi komunikat. Jak uzgodniono, ws. kryzysu ukraińskiego prowadzone będą dalsze konsultacje na różnych szczeblach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl