fot. flickr.com

Powstaje Federacja Organizacji Proobronnych

Do końca czerwca ma być zarejestrowana Federacja Organizacji Proobronnych. Swoją działalność ma rozpocząć 17 września. Na czele Federacji stanie gen. Bogusław Pacek, doradca ministra Tomasza Siemoniaka – poinformowała jedna z gazet.

Zalążek Federacji Organizacji Proobronnych wiosną stworzyło siedem organizacji paramilitarnych – głównie strzeleckich. Powstanie FOP wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej i armia.

Program FOP zakłada, że ochotnicy przejdą szkolenie wojskowe według programu opracowanego przez wojsko. Co więcej, federacja ma kłaść nacisk na wychowanie patriotyczne.

Poseł Michał Jach z sejmowej komisji obrony mówi, że jest to dobra inicjatywa, jednak rodzi się pytanie: w jaki sposób, federacja będzie realizowała założenia?

– Obserwuję działalność pana generała Packa od kiedy został wyznaczony na to stanowisko. Uważam, że jest to dobra decyzja MON-u, aby ująć to w jakieś sformalizowane ramy. To jest broń, to są cele państwowe, więc państwo powinno brać w tym udział. Natomiast, niestety, realizacja polega na tym, że kierownictwo tej federacji przejęli oficerowie z MON-u i to, w moim przekonaniu, niedobrze wróży przyszłości. Ta federacja miała mieć charakter NGO, czyli organizacji pozarządowej. Tymczasem prezesem ma być gen. Pacek, a wiceprezesami dwóch pułkowników – jego podwładnych. Nie jest to dobre rozwiązane – ocenia poseł Michał Jach.

Gen. Bogusław Pacek zamierza też, by za trzy lata co najmniej jedna ochotnicza organizacja skupiona w FOP, działała w każdym z 380 powiatów, a w przyszłości także w każdej gminie.

RIRM

drukuj