Ministrowie obrony spotkają się w Luksemburgu

Ministrowie obrony państw UE omówią dziś w Luksemburgu m.in. konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla rozwijania zdolności obronnych Unii Europejskiej.

Rozmowy mają dotyczyć także włączenia do unijnej współpracy w dziedzinie obrony Ukrainy. Ma to związek z działaniami Rosji w tym kraju. W dyskusji weźmie udział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Niewykluczone, że poruszona zostanie także kwestia wzmocnienia obecności sił NATO w Europie Środowo-Wschodniej.

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony, powiedział że po spotkaniu w Luksemburgu powinny zostać rozwiane podejrzenia, że w Europie istnieją dwie strefy bezpieczeństwa: jedna ustabilizowana i pewna cisząca się obecnością struktur natowskich, druga pośrednia, składająca się z nowych członków Paktu, do której zaliczana jest ciągle Polska.

– Po pierwsze, tutaj musiała być postawa również krajów europejskich, taka że: Polska, kraje nadbałtyckie i Rumunia, Bułgaria (wszystkie te, które graniczą z ewentualnymi pomysłami rodzącymi się na Kremlu),  mają taką samą gwarancję, taką samą wartość jeżeli idzie o bezpieczeństwo narodowe, jak Niemcy, Francja, Dania. Sądzę więc że tutaj może nawet panowie ministrowie powinni wydać takie oświadczenie. Druga kwestia – za takim oświadczeniem powinny pójść bardzo konkretne kroki. Znaczy to, że rzeczywiście taka infrastruktura, takie siły i takie stany (również militarne) na terenie naszego kraju nie powinny się pojawić – komentuje prof. Romuald Szeremietiew.

 Ministrowie Obrony podczas spotkania mają także przedłużyć mandat misji szkoleniowo-treningowej w Mali i zapoznają się ze stanem przygotowań do uruchomienia misji UE w Republice Środkowoafrykańskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl