fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON złożył kwiaty przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś rano w 72. rocznicę wykonania przez władze komunistyczne wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przed jego pomnikiem – poinformowało MON.

„Rotmistrz Pilecki był jednym z najodważniejszych żołnierzy okresu II wojny światowej. Był człowiekiem niezwykłym, który za wolność naszej Ojczyzny był gotów oddać wszystko. I tak się stało. Oddał życie za to, żeby nasz kraj był wolny” – powiedział Błaszczak cytowany we wpisie na Twitterze MON.

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto jego pomnik.

PAP

drukuj