Hiszpania: więcej na cele Kościoła

8,5 mln hiszpańskich podatników przeznaczyło w ubiegłym roku część kwoty podatkowej na potrzeby Kościoła. To absolutny rekord, podkreśla Fernando Giménez Barriocanal, odpowiedzialny za finanse Episkopatu Hiszpanii.

Jedna trzecia hiszpańskich podatników (33,3 proc.) postanowiła przeznaczyć w 2017 r. część kwoty podatkowej na cele Kościoła. W praktyce oznacza to ponad 267 mln euro, o 11,5 mln więcej niż rok wcześniej. To najwyższa liczba od 2007 r., kiedy wszedł w życie aktualny system finansowania Kościoła. Ten historyczny „wzrost miał miejsce we wszystkich regionach autonomicznych”, powiedział Fernando Giménez Barriocanal. Najbardziej jest on widoczny w Madrycie, Walencji i Andaluzji. Z kolei Kastylia la Mancha, Rioja, Ekstremadura i Murcja są w czołówce pod względem liczby osób, które stawiają słynny krzyżyk w deklaracji podatkowej.

Giménez Barriocanal wskazuje na dwie przyczyny tego wzrostu. Po pierwsze, poprawa sytuacji ekonomicznej w kraju. Po drugie, „Kościół jest jedyną instytucją w Hiszpanii, która poddaje się tego rodzaju referendum raz w roku, a jego fundusze zależą jedynie i wyłącznie od woli podatników”. Podatnicy są całkowicie „wolni, aby wesprzeć działalność Kościoła”, podkreśla Gimémez Barriocanal.

Warto zauważyć, że wzrosła także liczba osób, które przeznaczyły część kwoty podatkowej na inne cele społeczne (z 62,5 proc. do 64,3 proc.).

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl